Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Halk arasında hipertansiyonun tam bilinmemesi ile birlikte bu hastalık çoğu kişi tarafından strese ve üzüntüye bağlı olarak meydana gelen bir hastalık olarak bilinmektedir.

Hipertansiyon, kişinin tansiyonunun normalden fazla çıkması ile görülen ve sürekli kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır.

Hipertansiyon olaylarının %90 oranında nedeni bilinmediğinden esansiyel hipertansiyon olarak adlandırılır. %10 unun nedeni bilindiğinden sekonder hipertansiyon olarak adlandırılmaktadır.

Kişilerdeki baş ağrısı, yorgunluk, aşırı terleme, burun kanaması, sinirlilik, ciltte kızarıklık, kulaklarda ki çınlama ve uğultu hipertansiyonun nedenleri arasındadır.

Ancak bu tür şikâyetler de bulunarak doktora gidenlerin sayısı ülkemizde pek fazla değildir çünkü hipertansiyon (yüksek tansiyon) çoğu zaman belirtilerini göstermemektedir.

Bu nedenle ailesinde hipertansiyona sahip olan 40-45 yaş üstü kişilerin özellikle şişman bireylerin sık sık hipertansiyon kontrollerini uygulamaları gerekmektedir.

Hipertansiyon nedenleri arasında olan ilaç ve hastalıklar bulunmaktadır. Örneğin; şeker hastalıkları, tiroid hastalığı, kalp hastalığı, romatizmal ağrı kesiciler, antidepresanlar, böbrek yetmezliği, soğuk algınlığı ve grip ilaçları, iştah kesici ilaçlar… Vb.

Bu hastalık eğer tedavi edilmezse; zamanla kişilerin kalp ve böbreklerine zarar verecektir. Aynı zamanda damarları tıkayarak ve sertleştirerek ölümcül bir boyuta gelebilecektir.

Bu nedenle hipertansiyon tedavisinde kişinin kendi yapabileceği bazı önemli maddeler bulunmaktadır. Öncelikle kişi stresle başa çıkmayı öğrenebilmeli ve sinirlerine hâkim olabilmelidir.

Haftada 3-4 kez günde 30-45 dakika arasında yapılan egzersizler de hipertansiyon tedavisinde etkili bir rol oynayacaktır. Diğer taraftan birey özellikle karın bölgesinden kilo vermeye çalışmalıdır.

Eğer sigara içiyor ve alkol kullanıyorsa bırakmalıdır. Son olarak bireyin dikkat etmesi gereken bir diğer hususta tükettiği tuz miktarını azaltmak ve diyet yapmaktır.

Çünkü hipertansiyon hastalarının kırmızı etten uzak durması gerekirken; taze sebze, meyve ve tahıl tüketmelerine de bir o kadar ihtiyaçları vardır.

Yazıyı Oylayın?

Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır