Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hipertrikoz (Kurt Adam Sendromu) Nedir?

Ana Sayfa » Bilim » Hipertrikoz (Kurt Adam Sendromu) Nedir?
Hipertrikoz (Kurt Adam Sendromu) Nedir?

v1Hipertrikoz, ( Ambras sendromu adı da kullanılmaktadır ) vücudun her yerindeki kılların anormal miktarda uzamasıdır.

Hipertrikoz görünümü mitolojik kurt adama benzediğinden dolayı, yaygın olarak gayri resmi şekilde kurt adam sendromu olarakta adlandırılır.

Hipertrikoz, Dünya’nın en ilginç 7 hastalığın arasında yer almaktadır. Deri hastalığı olarak gösterilen bu vaka, kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkilemekte ve dış dünyadan kendini soyutlamasına neden olmaktadır. Psikolojiyi bozan bu rahatsızlık, ender görülmekte ve fiziki bozukluklar olarak kendini göstermektedir.

Enteresan ve dikkat çekici bir hastalık olarak tarihe geçen bu vaka’nın en belirgin belirtisi, yüzde, kolda, bacakta, sırtta, ayakta aşırı tüylenmenin olmasıdır.

Çoğu kişi bu hastalığın gerçek olmadığına inanmaktadır. Fakat bu hastalık günümüze kadar 50 kişide görülmüş ve hemen hemen hepsinde aynı belirtiler ile karşılaşılmıştır. Bazı kişilerde yüzün tüylenmenin haricinde, kurt gibi bir görüntüye dönüştüğü gözlenmiş ve git gide bu hayvanın yüz şekli ile benzer olmaya başlamaktadır.

xHindistan’da da üç kız kardeşte görülen bu vakanın kalıtımsal olabileceği de savunulmuştur. Ülkemizde Hipertrikoz sendromu hiç görülmemiştir.

2008 yılında Hintli bir çocukta çıkan bu sendrom, dergilere ve haberlere konu olmuş ve bu hastalığın gerçek olduğu bu vaka ile ispat edilmiştir.

Uzmanlar tarafından Androjen hormonların hızlı çalışması ile ya da testosterondan kaynaklanan bir hastalık türü olduğu ortaya çıkartılmıştır.

Hastalık çeşitli lazer operasyonlar yardımıyla kıl ve tüyler dökülerek tedavi edilmeye çalışılsa da bilinen herhangi bir tedavisi bulunmaktadır. Lazerle alınan kıllar zamanla tekrar çıkabilmektedir.

Fakat araştırmalar sonucu, testosteron faktörünün vücuda enjekte edilmesi ile bu hastalığın tedavi edilebileceği müjdesi, uzmanlar tarafından duyurulmuştur.

klşTestosteron Nedir: Testosteron androjen grubundan bir steroid hormondur. Memelilerde testosteron birincil olarak, erkeklerde testisler, dişilerde yumurtalıklarda üretilir. Çok az bir oranda da böbreküstü bezlerinden salgılanır. Erkek cinsiyet hormonudur ve bir anabolik steroiddir.

 

 

 

 

 

 

al

 

Androjen Nedir: Androjen, her iki cinste de bulunan ve çoğunluğu böbrek üstü bezinin kabuk kısmınca salgılanan erkeklik hormonu maddesine denir.

Yazıyı Oylayın?

Hipertrikoz (Kurt Adam Sendromu) Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır