Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

IBAN Nedir Nasıl Öğrenilir?

Ana Sayfa » Ekonomi » IBAN Nedir Nasıl Öğrenilir?
IBAN Nedir Nasıl Öğrenilir?

IBAN bankaların işlem güvenliğini sağlamak amacıyla kullandığı bir standarttır. İngilizce açılımının kısaltmasından IBAN ismini almıştır. International Bank Account Number yani Uluslararası Banka Hesap Numarası anlamına gelmektedir. Bankacılık sektöründe 2009 yılından bu yana kullanılmaktadır. İlk olarak Avrupa ülkelerinde ortaya çıkmıştır. Hesap sahiplerinin hesap kimliği olarak kabul edilmektedir.
Güvenlik açısından oldukça yararlı bir uygulamadır. Her hesap numarasına ait bir IBAN kodu bulunmaktadır. Bu sayede para transferleri daha hızlı ve sağlıklı bir biçimde gerçekleşmektedir. Ayrıca bu sistemle işlemlerden kaynaklanan ek maliyetleri azaltmak amaçlanmıştır.

IBAN Numarasının Avantajları Nelerdir?

IBAN sistemine geçilmeden önce para transferlerinin yanlış hesaplara yapılması sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biriydi. Üst üste hesap kontrolü yapmak gerekiyordu. Bu da ekstra zaman kaybı anlamına geliyordu. Böyle sorunlar ortaya çıktığı için bankacılık sektöründe yeni çözümler arayışına girildi. Bu sistem ile yanlış hesap sorunu ortadan kalktı. Zaman açısından verimlilik elde edildi. Yani birçok avantaj sağlandı. Kişilere ait tek ve benzeri olmayan bu hesap numaraları sistemin daha da güvenilir olmasına olanak sağladı. Böylece müşteriler işlemlerini gönül rahatlığıyla gerçekleştirir hale geldiler.

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Uluslararası banka hesap numarası yirmi altı haneye sahiptir. Dünya üzerinde bu sayı değişkenlik göstermektedir. Ortalama otuz dört haneye kadar çıktığı bilinmektedir. Numaranın en başında TR ifadesi yer almaktadır. Bu numarayı öğrenmenin en kolay yolu internet bankacılığını kullanmaktır. Orada bulunan hesap bilgileri sekmesinde IBAN numarası açıkça yer almaktadır.

Ayrıca ATM’lerden de öğrenilebilmektedir. Hesap bilgileri kısmına girildiğinde numara yazmaktadır. Numaranın içerisine hesap numarası ve şube kodu da dâhil edilmiştir. Yani hesapla ilgili tüm bilgiler mevcuttur, yanlışlık riski en aza indirilmiştir.

IBAN Nedir Nasıl Öğrenilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır