Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İnsanların günümüze gelinceye kadar haberleşme alanında hangi yöntemleri ve araçları kullanmıştır

Ana Sayfa » Karma » İnsanların günümüze gelinceye kadar haberleşme alanında hangi yöntemleri ve araçları kullanmıştır
İnsanların günümüze gelinceye kadar haberleşme alanında hangi yöntemleri ve araçları kullanmıştır

İnsanlar varoluşlarından beri haberleşmek için çok çeşitli yöntemler kullanmışlardır. İlk insanların haberleşmesi bağırmak olup bunun belirli bir mesafeden sonra yetersiz olduğunu görüp başka yöntemlere yönelmişlerdir. Bu deneyler doğrultusunda ilk çağlarda haberleşmek için davullar kullanılmış, dumanla haberleşme yapılmıştır.

İnsanlığın ilk dönemlerinde iletişimde önce ses vardı. Bu nedenle konuşmak haberleşmenin başlangıcını oluşturmuştur. İnsanların ilk başlarda çıkardıkları sesler rastgele, doğayı ve daha çok hayvanları taklit ederek çıkardıkları seslerdi. Zaman içerisinde belli konuları anlatabilmek için aynı sesleri kullana-kullana dilin ortaya çıkmasını sağladılar.Sesin yanı sıra kullandıkları bazı bedensel hareketlerle işaretleri de unutmamak gerekir.

* Yontma Taş Devri’nde ateşin icat edilmesi ve bu dönemden itibaren ateş ve dumanın haberleşme araçları olarak kullanılması iletişimi biraz daha geliştirdi. Taş Devri’nin genelinde mağaralara çizilen resimler de birer iletişim aracı olarak sayılabilir.

* Cilalı Taş Devri’nden itibaren yerleşik hayata geçilmesi ve ticaret etkinliklerinin başlaması da iletişimi geliştirmiştir.

19.yüzyılda geldiğimizde Semafor adı verilen bir sistem geliştirilmiştir bu sistemın kendine özgü bir alfabeside bulunmaktaydı. Bu sistemde tepeler uzerine birbirlerini gören kuleler koyarak işaretler yöntemiyle haberleşme çok uzaklara yayılmaya başlamıştı.

Elektriğin yaygınlaşması ve kullanılabilir hale gelmesi öncelikli olarak haberleşmeyi etkisi altına almıştır bu gelişmeler sonucunda ilk elektrikli telgraf 1837 yılında yapılmıştır. 1843 yılında Amerikalı bir ressam olan Samuel Morse tarafından geliştirilen Mors Alfabesi günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır.

1876 yılında Bell tarafından telefonun icadı ve 1900lü yılların başlarında ilk Radyo sayılabilecek Mors Alfabesıyle haberleşilen Makoni adı verilen cihaz geliştirildi ve ardından Kanadalı bilim adamı Reginald Fessenden radyo aracılığıyla ilk kez insan sesini ileten kişi oldu . Sonrasında Radyo ve Telefon Bütün evlere girerek haberleşmenin önemli bir parçaları oldu.

Teknolojinin durmaksızın gelişmesi günümüzde haberleşme için kullandığımız araçlarında değişmelerine neden olmuştur. Günümüzde haberleşmede çok önemli yere sahip olan telefonlar yerini Cep Telefonlarına , Radyo ise yerini Televizyon ve İnternet’e bırakmıştır.

İnsanların günümüze gelinceye kadar haberleşme alanında hangi yöntemleri ve araçları kullanmıştır - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

fırat27 Şubat 2014

bence iyi okursanıs anlarsınıs ben okudum kısalttım yaptım hiç sor deil

üffff sananebe slk27 Şubat 2014

bence süper beyenmeyenin anası ölsün :DD

Ayse27 Şubat 2014

Bu çok uzun insanın eli kırılır yazarken

hatice01 Mart 2014

bence çok güzel bir bilgi …

yağmur02 Mart 2014

çok uzun ama baya sey anlatmışlar

yağmur02 Mart 2014

yazana kadar anam ağladı

deniz kılıç06 Mart 2014

yav sizede bir şey beğendiremiyoruz ! madem beğenmiyorsun bu siteye girme yorum yapıp inaanların moralini bozma @%!

deniz kılıç06 Mart 2014

yalansa deki yalan bekliyorum

havin25 Mart 2014

öğretmenden pekiyi aldım çok saol

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır