Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Isaac Newton Kimdir? , Yerçekimi Kuvvet Kanunu, Eylemsizlik Prensibi

Ana Sayfa » Bilim » Isaac Newton Kimdir? , Yerçekimi Kuvvet Kanunu, Eylemsizlik Prensibi
Isaac Newton Kimdir? , Yerçekimi Kuvvet Kanunu, Eylemsizlik Prensibi

21Isaac Newton, (4 Ocak 1643 (25 Aralık 1642) – 31 Mart 1727(20 Mart 1727)) İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, felsefeci ve kimyacıdır.

Tarihteki en etkileyici bilim adamı olduğu düşünülür. Bilim devrimi ve bilimsel metod, onun adıyla anılır. Bilim hayatı boyunca bazı ruhsal bunalımlar yaşayarak, belirli aralıklarda bilim dünyasından kendini soyutlayan Isaac Newton’un insanoğlu için en değerli keşfi olan “ Yerçekimi kuvvet kanunu” ispatlamıştır.

Bu kanuna göre, “ Nesnelerin birbirlerine doğru çekme kuvveti uygulamasına yerçekimi kuvvet kanunu denir. Bu çekme kuvveti, cisimlerin kütleleriyle doğru orantılıdır. Kütle merkezlerini birleştiren uzaklığın karesiyle ters orantılıdır.” diyen Newton’un bu kanuna “Kütle çekim kanunu” adı da verilmektedir.

 

Newton bu kanunu uzun yıllar yaptığı araştırmalar sonucu elde etmiştir. Newton’un bir diğer keşfi olan “Eylemsizlik” ise genel olarak “duran cismin durmaya devam etmesi, hareket eden cismin ise hareketine devam etmesi.” olarak açıklanabilmektedir.

Newton’un anlatım şekli ile açıklanmak istenirse, “ bir cisme, bir kuvvetin uygulanması halinde bulunduğu konumu değiştirmesine mecbur bırakılırsa, her cisim bulunduğu hareketsiz halinde ya da düzgün hareket halinde kalmaya devam eder. “ şeklinde açıklanabilir.

Günlük hayatımızdan Eylemsizlik Prensibine örnek vermek gerekirse, yolcu otobüslerinin ani fren yaptığı durumlarda yolcuların ön tarafa doğru savrulması eylemsizlik prensibinin bir sonucudur.

Yazıyı Oylayın?

Isaac Newton Kimdir? , Yerçekimi Kuvvet Kanunu, Eylemsizlik Prensibi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır