Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Işık Kaynakları Nelerdir? Işık Kaynaklarının İnsan Yaşamındaki Önemi

Ana Sayfa » Karma » Işık Kaynakları Nelerdir? Işık Kaynaklarının İnsan Yaşamındaki Önemi
Işık Kaynakları Nelerdir? Işık Kaynaklarının İnsan Yaşamındaki Önemi

Görmemizi sağlayan enerji çeşidi ışıktır. Her ışık, bir ışık kaynağı tarafından üretilir. Işık yayarak çevresini aydınlatan her şey ışık kaynağıdır. Işık kaynakları ışık yayarak çevrelerini aydınlatırlar.
NOT: En büyük ışık kaynağımız Güneş’tir.

Işık kaynakları doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları olmak üzere ikiye ayrılır.

Doğal Işık Kaynakları
Işık kaynaklarından bazıları kendiliğinden ışık üretir. Bunlara doğal ışık kaynakları denir. Güneş, yıldızlar, ateş böceği, şimşek, yıldırım ve deniz diplerinde yaşayan bazı balıklar doğal ışık kaynaklarıdır.

Yapay Işık Kaynakları
Doğal ışık kaynaklarından gece aydınlatması için yeteri kadar yararlanamayız. Bu nedenle gece aydınlatmasında insanlar tarafından yapılmış yapay ışık kaynakları kullanılır. Ampul, trafik lambası, mum, meşale, televizyon ekranı ve fener yapay ışık kaynaklarıdır.

Güneş, mum alevi gibi bazı ışık kaynakarı, çevrelerine ışıkla birlikte ısı da verirler. Ateş böceği, denizin derinliklerinde yaşayan bazı balıklar ve floresan lamba gibi bazı ışık kaynakları ise ışık yayarken, ısı vermezler.
Etrafımızdaki masa, sıra, tahta ve çanta gibi cisimler ışık üretmezler. Ancak bu cisimler Güneş ya da diğer ışık kaynaklarından aldıkları ışığı yansıtabilirler. Bu durumda çevremizde bulunan bu cisimleri ışık üretmedikleri halde görebiliriz.
Çevremizdeki bazı varlıklar ortamda bulunan ışık kaynakları sayesinde ışık kaynağı gibi görünürler. Böyle cisimlere kendini aydınlatan cisimler denir. Ay, gezegenler ve trafik levhaları kendini aydınlatan cisimlere örnek verilebilir.

Yol kenarlarındaki trafik levhaları ışık yaymadıkları halde geceleri ışık yayıyor gibi görünürler. Bunun sebebi trafik levhalarının üzerinin özel maddelerle kaplı olmasıdır. Bu sayede trafik levhaları diğer maddelerden daha parlak görünürler.

Gezegenler ve Ay ışık kaynağı olmadıkları halde, Güneş’ten aldıkları ışığı yayarak parlak görünürler.

NOT: Ay, ışık kaynağı olmadığı halde, Güneş’ten aldığı ışıkla aydınlanır ve parlak görünür.

Bulutsuz bir gecede, gökyüzüne baktığımızda birçok gök cismini görebiliriz. Bu gök cisimlerinden yıldızlar kendi ışıklarını yayarken; gezegenler, ışık kaynaklarından aldıkları ışıkla aydınlanırlar.
Gökyüzüne dikkatle baktığımızda ışığı, ay ışığı gibi sabit olanların gezegen veya uydu; ışığı sürekli kırpışanların ise yıldız olduğunu söyleyebiliriz.
Mars ve Venüs gezegenleri, gökyüzünün bulutsuz olduğu gecelerde görülebilir.

NOT: Kendi ışığını üreten Güneş de bir yıldızdır.

Işık kaynağının gücü arttıkça yaydığı ışığın da parlaklığı artar. Dolayısıyla kullanacağımız ışık kaynağının gücünü, aydınlatacağımız ortamın büyüklüğüne göre seçeriz. Evlerimizde büyük odaları aydınlatmak için kullandığımız ampullerin gücünün, küçük odaları aydınlatmak için kullandığımız ampullerin gücünden fazla olmasını tercih ederiz.

Işık Kaynaklarının İnsan Yaşamındaki Önemi

Işık insanoğlunun olmazsa olmazlarındandır.Yaşayan tüm canlıların ışığa ihtiyacı vardır.ışığın insan yaşamındaki önemi nedir diye düşünecek olursak bunu çok basit bir hareketle anlamak mümkündür.ışığın olmadığı bir odada gözümüzü kapatalım ve bir süre bekleyelim.dünyanın karanlık içinde olduğu nu düşünelim bunun ne kadar sıkıcı olacağını tahmin edebiliriz.ışık olmazsa bitki olmaz hayvan olmaz insan olmaz yani hayat olmaz kısacası dünya olmaz.

Tüm canlıların yemeye içmeye soluduğu oksijene ne kadar ihtiyacı varsa ışığa da o kadar ihtiyacı vardır. Güneş ışığı en önemli ışık kaynağımızdır. Peki güneş olmasaydı ne olurdu hiç düşündünüz mü? Hep karanlık içinde olurduk. Tarım diye bir şey olmazdı. Mevsimleri yaşayamazdık. İlk bahar’da yeni yeşeren çiçekler olmazdı, yazın denizlerdeki sular ısınmazdı. En önemli ışık kaynağımız olan güneş yaşadığımız dünyanın ısısını belirlemektedir. Bitkilerin fotosentez yapmasını da sağlayan en önemli etkendir ışık.

Eğer bitkiler fotosentez yapamazlarsa oksijen kaynağımız da olmazdı. Peki oksijensiz bir dünyada yaşayabilir miyiz? Azımızı ve burnumuzu kapatarak en fazla 20 saniye dayanabiliyoruz değil mi? Evet eğer ışık olmazsa insanlarda yaşayamazdı. Güneş doğal bir ışık kaynağıdır. Ve günümüzü aydınlatır. Peki yapay ışık kaynağı ampulün insan hayatındaki önemi nedir.

Akşamları mum ışıklarında otururduk. Güneşin batışıyla insan hayatı da batardı. İnsan tembelleşirdi. Çünkü ışık olmayınca hemen uyumak isteriz. Hele kışın güneş birde erken batıyor ki işte bütün kış boyunca kış uykusuna çekilmiş gibi olurduk herhalde yapay ışık kaynağımız ampuller olmasaydı. Belki de her gün doğan güneşin önemini akşamları parmağımızın ucundaki ufacık bir düğmeye basarak karanlık ortamları aydınlattığımız ampulün önemini hiç düşünmedik. Bu yazıyı okuduktan sonra Allah’a şükretmeyi unutmayalım.

Yazıyı Oylayın?

Işık Kaynakları Nelerdir? Işık Kaynaklarının İnsan Yaşamındaki Önemi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır