Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İşitme Cihazı Nedir, Nasıl Çalışır?

Ana Sayfa » Bilim » İşitme Cihazı Nedir, Nasıl Çalışır?
İşitme Cihazı Nedir, Nasıl Çalışır?

ilDuyarak ve konuşarak iletişim sosyal yaşamın en önemli unsurlarındandır. İşitememek yaşam kalitesini çok bozar, toplumdan uzaklaşmaya, içine kapanmaya, hatta daha ciddi psikolojik bozukluklara sebep olabilir.

İşitme cihazı, işitme kaybı yaşayan kişilerin mevcut duyma yeteneğini yükseltmek için, dışarıdan gelen sesleri, gürültüyü bastırıp konuşma seviyesini yükselterek kulağın duymasına yardımcı olan elektronik aletlerdir.

İşitme cihazı kişinin işitme kaybının derecesine ve tipine göre farklılık göstermektedir. İşitme testi (odyometri) yapıldıktan sonra Kulak Burun Boğaz K.B.B. Uzman Doktorunuzun gerekli gördüğü durumda, işitme merkezlerine giderek uygun olan işitme cihazının, işitme uzmanı (odyometrist – odyolog) tarafından kulağınıza işitme cihazlarının denemesi ve uygulaması yapılacaktır.

 

İşitme Cihazı Nasıl Çalışır?
Ses, işitme cihazına küçük bir açıklıktan girer ve mikrofon tarafından karşılanır. İşitme cihazının içinde sesi yükselten bir amplifikatör vardır.

Yükselen ses işitme cihazından bir hoparlör (alıcı) aracılığıyla çıkar ve kulak kanalına yönlendirilir. Küçük bir pil, işitme cihazına güç verir.

İşitme cihazının modeline bağlı olarak ses ya otomatik olarak işitme cihazı tarafından ayarlanır ya da işitme cihazı üzerindeki küçük bir kontrol düğmesiyle kullanıcı tarafından ayarlanır.

kuTemel olarak dört tip işitme cihazı vardır:

Kulak Arkası Cihazlar: Dış kulak kanalına yerleştirilen plastik bir kulak kalıbına ince bir tüple bağlanan kulağın arkasına yerleştirilen cihaz türüdür.

İşitmeyi sağlayan parçalar kulağın arkasındaki kutucukta yer almaktadır. Ses kulak kalıbından geçerek kulağa ulaşır.

Kulak İçi Cihazlar: İşitme cihazı kulak kanalı içine konur. Hafif işitme kayıplarından, orta derecede işitme kayıplarına kadar kullanılabilmektedir.

Cihazın iç aksamını kaplayan dış koruma sert plastikten yapılmaktadır. ITE cihazlarda, telecoil kullanılarak telefon konuşmaları sırasında ses iletimini arttırılması sağlanır.

Gözlük Tipi Cihazların iki çeşidi vardır:

Kanal İçi Cihazlar: İşitme cihazları kulak kanalının büyüklük ve şekline uyacak şekilde kulak kanalının giriş kısmına yerleştirilir.

Tam Kanal İçi Cihazlar: işitme cihazları kulak kanalının derinine yerleştirilir ve dışarıdan görülmez.

Cep Tipi Cihazlar: Daha büyük hoparlörlü olmaları nedeniyle daha güçlüdür.

Çok ileri derecede işitme kaybı olan kişilerde diğer işitme cihazı tiplerinin kullanılamadığı durumlarda kullanılmaktadır.

Cebe konulan veya kemere takılan bu cihazlar, kulağa bir kablo yardımıyla bağlanır.

Gözlük Tipi Cihazlar: Hoparlör ve mikrofon arasının daha uzak olması özellikle yüksek kazancın veya ventilasyonun gerektiği durumlara avantajdır.

İletim ve mikst tip kayıplarda kulak enfeksiyonunun devam ettiği durumlarda tercih edilir.

CROS ve BICROS cihazlarda kabloların gözlüğün ön kısmının içindeki kanallardan geçirilerek götürülebilmesi hem güvenli hem de kozmetik olarak avantajlıdır.

Diğer tip işitme cihazlarının akustik, kozmetik ve ventilasyon özelliklerinin artması nedeniyle popülaritesini kaybetmiştir.

En büyük dezavantajı hastanın görme bozukluğu olmasa da sürekli gözlük takmak zorunda kalmasıdır.

İşitme Kaybı Çeşitleri?

1. İletim tipi işitme kaybı
2. Sinirsel (Sensörinöral) (S/N) işitme kaybı
3. Karışık (Mikst) tip işitme kaybı
4. Fonksiyonel işitme kaybı
5. Merkezi (Santral) işitme kaybı

1) İletim Tip İşitme Kaybı
Dış ve orta kulak fonksiyon bozukluklardan (Kulak kepçesi, kulak zarı patolojileri, orta kulak patolojileri ve hastalıkları, Östaki disfonksiyonu, eksternal otit vb.)kaynaklanan bir işitme kaybıdır.

Tıbbı olarak tedavisi mümkündür. Yeterince ses verildiğinde algılama sıkıntısı olamaz. Tedavinin başarısız olması durumlarda işitme cihazları önerilir. İşitme cihazlarından maksimum derecede fayda sağlanabilir.

2) Sinirsel İşitme Kaybı:
İç kulakta ve iç kulak işitme sinirlerinde meydana gelen işitme kaybıdır. Nedeni ise ;Viral enfeksiyonlar, akustik travma, Meniere sendromu, kafa travması, antibiyotikler aşırı gürültü gibi nedenler sayılabilir.

Sinirsel tip işitme kaybının tedavisi pek mümkün değildir. Kişinin iletişimini sürdürebilmesi için randımanlı ve uyumlu işitme cihazı kullanması gerekmektedir.

Bu hastalığa sahip kişiler algılama sıkıntısı çekerler, sesleri pek ayırt edemezler, konuşanı anlamak için işitme cihazına ve dudak konuşmasına ihtiyaç duyarlar.

3-)Karışık  Tip İşitme Kaybı:
Hem iç kulaktan hem de dış ve orta kulaktan oluşan bir işitme kaybıdır. Diğer bir değimle aynı kulakta iletim tip ve sinirsel tip işitme kaybının beraber oluştuğu bir işitme kaybıdır.

Bu işitme kaybına sahip kişiler, bazı kelimeleri gayet iyi anlarken, diğer kelimeleri ayırt edemezler. Genelde bu hastalığın tedavi başarı oranı zayıftır. İşitme cihazını kullanarak işitme sorunlarını asgariye indirebilirler.

4)Fonksiyonel İşitme Kaybı:
Organik kökeni olmayan, emosyonel bir işitme kaybıdır. Bu hastalığa sahip kişiler işitme cihazını kullanarak işitme sorunlarını çözebilirler.

5 )Merkezi İşitme Kaybı:
İşitme merkezinin zedelenmesi durumunda meydana gelen bir işitme kaybıdır.

Koklear çekirdekler ve işitsel korteks arasında farklı nedenlerden oluşan sorunlardan meydana gelen bu tür işitme kaybının da tedavisi pek mümkün değildir.

Bu kayba sahip kişiler işitme cihazı kullanarak sorunlarını düşürebilirler

İşitme Cihazının Tarihçesi :
İlk işitme cihazları 17. yy’dan 19. yy’ a kadar kullanılan konuşma tüpleri, boynuz ve huni gibi akustik amplifikatörlerdir, 20. yy başlarında telefon teknolojisi ile “vakum-tüp” işitme cihazları geliştirilmiştir.

1950’de “Bell Telephone Laboratories tarafından bugünkü işitme cihazlarının temelini oluşturan transistör kullanılarak işitme cihazları daha küçük ve verimli hale getirilmiştir.

Son yıllarda elektronik ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler nedeniyle işitme cihazlarında inanılmaz değişimler olmuştur.

Çok daha küçük boyutlarda ancak ses kalitesi ve gücü artmış yeni cihazlar sayesinde her geçen yıl daha fazla kişi işitme cihazı kullanmaya başlamakta, yeniden duyarak, normal yaşama katılmaktadır.

İşitme Cihazı Nedir, Nasıl Çalışır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır