Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

James Clerk Maxwellnin Hayatı

Ana Sayfa » Karma » James Clerk Maxwellnin Hayatı
James Clerk Maxwellnin Hayatı

Doğum Tarihi – 13 Haziran 1831, Edinburg, İskoçya, Ölüm Tarihi – 5 Kasım 1879 Cambridge, İngiltere

İskoç Matematikçi ve Fizikçi olan James Clark Maxwell, 1864 yılında Faraday’ın keşfettiği manyetik alanları birleştirerek elektromanyetizmanın matematiksel denklemlerini çıkarttı. Bu sayede bir elektromanyetik alnın nasıl oluştuğu ve onların uzayda ışık hızı ile dalgalar halinde nasıl yayıldığı anlaşıldı. Maxwell, ışığın da bir elektromanyetik dalga olarak düşünülmesi gerektiğini ileri sürdü. Elektromanyetik dalgaların ilerleyebilmesi için uzayın eter denilen ve gözle görülemeyen bir elastik madde ile dolu olması gerektiğini belirtti.

1841-1847 arası Edinburg Academy’de öğrenim gördü. Henüz 15 yaşındayken, Edinburg Royal Society’ye oval eğrilerin tanımına ilişkin ilk makalesini sundu. 1847′de Edinburg Üniversitesi’ne geçti. 1854′te bu üniversiteye bağlı Trinty Collage’in matematik bölümünü bitirip aynı kurumda 1855′te öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.Ertesi yıl İskoçya’nın Aberdeen kentindeki Marischal Collage’de doğa felsefesi profesörlüğüne getirildi.

Daha sonra Londra’daki King’s Collage’e geçti. 1865′ten başlayarak tümüyle bilimsel araştırmalara yöneldi. 1871′de Cambridge Üniversitesi’nde yeni kurulan Deneysel Fizik Kürsüsü profesörlüğünü ve Cavendish Labaratuvarı’nın yöneticiliğini üstlendi. teori alanındaki katkılarıyla 19. yy fiziğin en büyük adlarından biri olan Maxwell, bir gazdaki moleküllerin hız dağılımını, yani hızları sıfırdan maksimuma dek belirli hız aralıklarına düşen moleküllerin sayısını saptama sorununu 1860′ta çözümledi.

1871′de Avusturyalı fizikçi Boltzmann tarafından genelleştirilen ve gaz moleküllerinin istatistiksel enerji dağılımını veren yasa, bugün Maxwell-Boltzmann istatistiği adıyla bilinir. Maxwell’in geliştirdiği ve gazların sıcaklık, entropi, basınç ve hacimlerine bağlı olarak termodinamik fonksiyonlarını ifade eden dört eşitlikte bu gün Maxwell bağıntıları adıyla anılmaktadır.

1865′de görevinden ayrıldı. İskoçya’ya çekilen Maxwell buradaki çalışmalarını 1873′de yayınlayarak bütün elektro-magnetik olayları 4 yalın denklemle açıklayarak büyük bir başarı kazandı. Böylece elektro-magnetik olaylar sağlam bir temele oturtulmuş oldu.

Maxwell’in en önemli çalışması magnetizma konusundadır. Maxwell o güne kadar bulunmuş olan elektrik ve magnetizma yasalarını bir bütünlük içerisinde matematiksel bir yapıya kavuşturmuştur. Değişken elektrik ve magnetik alanların birbirlerinden ayrı olarak var olamayacağını gösterdi. Elektromanyetik alan ve dalga kavramlarını ortaya koydu. Işığında elektrmagnetik bir dalga olduğunu söyleyerek, elektrik, magnetizma ve optiği tek bir temele oturttu. CGS (santimetre, gram, saniye) birimler sisteminde magnetik akı birimi, onun anısına Maxwell olarak adlandırıldı.

Maxwellin varlığını matematiksel olarak kanıtladığı elektromagnetik dalgaları, ancak onun ölümünden 9 yıl sonra, 1888′de Alman fizikçi H.Hertz tarafından deneysel olarak elde edildi. Maxwell’in 1873′te teorik olarak kanıtladığı, bir elektromagnetik dalganın çarptığı yüzeyde bir basınç oluşturacağı gerçeği de 1900′de Rus fizikçi Lebedev tarafından deneysel olarak doğrulandı. Einstein’ın görelilik teorisi, hemen hemen tüm fiziği temelinden sarsarken, Maxwell denklemleri geçerliliğini tümüyle korumaktadır.

Fiziğin başka alanlarında da çalışmalar ortaya koyan Maxwell 5 Kasım 1879 tarihinde Cambridge kentinde bir hastalık sonucunda ölmüştür. Hayatı boyunca hiçbir ünvan ve ödül almamıştır.Maxwell’in önemi mekanik olayları açıklayabilecek birleştirici kuram ortaya koyan Newton’dan sonra elektro-magnetik olayları açılayabilen birleştirici kuramı ortaya atmış bir kişi olmasıdır.

Fiziksel Anlamlar

Gauss Yasası:
 Bu denklemin anlamı elektrik alanın skaler kaynağının yük yoğunluğu olduğudur veya elektrik alanın noktasal olarak yüklerde sonlandığını belirtmektedir. Aynı zamanda Gauss yasası olarak da bilinir. Herhangi bir kapalı yüzeydeki elektrik alanın akısı o yüzeyin içindeki toplam yükle doğru orantılıdır.

Manyetik Alan için Gauss Yasası:
 Bu denklemin anlamı manyetik alanın skaler kaynağının olmadığıdır(manyetik yük yoktur) veya manyetik alanın hep kendi üzerine sonlandığıdır. Herhangi bir kapalı yüzeydeki manyetik alanın akısı sıfırdı

Faraday Yasası:

Bu denklemin anlamı elektrik alanın vektörel kaynağının, zamanla değişen manyetik akı olduğudur. Herhangi bir kapalı eğri üzerinde elektrik alanın sirkülasyonu(dolaşımı), eğrinin çevrelediği yüzey üzerindeki manyetik akının negatifinin zamanla değişimine eşittir.

 Amperé Yasası:
Bu denklemin anlamı manyetik alanın vektörel kaynağının yük akışı ve elektrik alanın zamanla değişimi olduğudur
Yazıyı Oylayın?

James Clerk Maxwellnin Hayatı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır