Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kalpde Ritm Bozukluğu ve Tedavisi

Ana Sayfa » Sağlık » Kalpde Ritm Bozukluğu ve Tedavisi
Kalpde Ritm Bozukluğu ve Tedavisi

kalpAni ölümlere neden olabilen kalpteki ritim bozuklukları kalbin normalden hızlı ya da yavaş atması olarak her yaşta görülebilir.

 

Kalp ritim bozukluğu belirtileri nelerdir?

Kalp ritim bozukluğu genelde sessiz ilerleyen, ilk etapta herhangi bir şikâyete sebep olan biraz sinsi bir hastalıktır. Kalp ritim bozukluğunun en net belirtileri kalbin aniden hızla atmaya başlaması, göğüs ağrısı hissedilmesi, baş dönmesi başlaması, nefes darlığı çekme, çarpıntı hissidir.

Kalp ritim bozukluğu sebepleri nelerdir?

 Kalp ritim bozukluğu sebepleri arasında, koroner arter hastalığı, kalp kapak hastalıkları, kalp yetmezliği, kandaki elektrolit bozuklukları, kalp kasındaki anormallikler, kalp krizi ardından meydana gelen hasarlar, kalp ameliyatı olduktan sonraki iyileşme evresi, genetik geçişli bazı hastalıklar en çok karşılaşılan nedenler arasındadır. Bunların yanında farklı ilaçların yan etkileri, madde bağımlılığı, kafeinli ya da enerji içeren içecekler, stresli yaşam tarzı diğer kalp ritim bozukluğu sebepleri arasındadır.

Yakma değil koruma:

Kalp ritim bozukluğunun (atriyal fibrilasyon) tedavisinde son yıllarsa girişimsel bir metot olan “ablasyon” kullanılıyor. Bu metodun hasta uyanıkken lokal anestezi ile yapıldığı belirtilirken, işlem sırasında kasıktan özel kateterlerle girildiği, kalbin elektriksel haritasının çıkarılarak ritim bozukluğuna neden olan alanın bulunduğu vurgulanıyor.

Bu alan önceki yıllarsa ısıtılarak (radyofrekans ablasyonu) tedavi edilirken, şimdi “cryo-ablasyon” yöntemi kullanılıyor. Bu yöntem, yakmanın aksine ritim bozukluğuna neden olan alanları eksi 60 dereceye kadar soğutarak hastaya şifa sağlıyor. İstanbulda ilk operasyonu gerçekleştiren Prof. Adalet, “ Bu teknikte kalpte ritim bozukluğunun ortaya çıkmasına neden olanlar (sol kulakçığa açılan akciğer toplardamarının etrafı) balon kateterle soğutuluyor” diyor.

 

Kalpde Ritm Bozukluğu ve Tedavisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır