Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Karıncaları Yeteri Kadar Tanıyor Muyuz?

Ana Sayfa » Hayvanlar » Karıncaları Yeteri Kadar Tanıyor Muyuz?
Karıncaları Yeteri Kadar Tanıyor Muyuz?

Yeryüzünün hemen her yerinde bulunan karıncaların 12.000 kadar türü var. Öteki böcek türlerinden ,antenleri ve bedenlerinin biçimiyle kolayca ayırt edilirler.Karıncalar, topluluklar halinde yaşayan canlılardır.

Bu topluluklar bazılarında onlarca , bazılarında  milyonlarca  karınca bulunur.Karınca toplulukları , toprağın altında , birbirine küçük tünellerle bağlı odacıklardan oluşan bir yuvada yaşar.Yuvadaki odacıklardan bazıları bebek karıncaların bakımına, bazıları yiyecek depolanmasına ve eşleşmeye ayrılmıştır. Karınca yuvaları , işçi  karıncalar tarafından kurulur ve korunur. Bir yuvada bir yada daha fazla sayıda kraliçe karınca bulunabilir.

Kraliçe karınca , işçi karıncalardan daha büyük ve farklı yapıdadır. Görevleri yumurta üretmektir. Yumurtaların ve bebek karıncaların bakımını da işçi karıncalar yapar. Karıncaların yaşam döngüsü , yumurta , larva, pupa ve erişkinlik evrelerinden oluşur.Larva aşamasında karıncaların bacakları henüz gelişmemiştir. Örneğin, beslenirken kafalarını yiyecek kaynağına doğru uzatabilirler. Belli bir büyüklüğe ulaşınca, larvalar salgıladıkları ipek  benzeri bir maddeden çevrelerine bir koza örer ve pupa evresine geçer.Bu evrede geçirdikleri değişimin sonunda, yetişkin birer karıncaya dönüşürler.

Karıncaları Yeteri Kadar Tanıyor Muyuz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır