Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kenelere Karşı Biyolojik Mücadele

Ana Sayfa » Hayvanlar » Kenelere Karşı Biyolojik Mücadele
Kenelere Karşı Biyolojik Mücadele

kenelere-karsi-biyolojik-mucadele-51f53691b74bfSon yıllarda ülkemizin çeşitli yerlerinde kene ısırması sonucu oluşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının önüne geçmek için harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı, geçen yıl 750 Beç tavuğu dağıttığı Sivas’ta bu yıl 250 tavuk dağıtmayı planlıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatı ile çalışmalara başlayan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, kene ile biyolojik mücadele konusunda en başarılı yöntemin Beç tavukları ile sağlanıldığını tespit etti. Afrika kökenli Beç tavuğunun kene ile mücadelede başarılı sonuçlar vermesi üzerine genel müdürlüğe bağlı merkezlerde söz konusu tavuk türünün üretimine başlandı.

Üretilen tavuklar geçen yıldan itibaren kene vakalarının görüldüğü bölgelerde yaşayan vatandaşlara dağıtıldı ve kene ile biyolojik mücadeleye başlandı. Olumlu sonuç alınması üzerine geçen yıl Çorum, Yozgat, Sivas başta olmak üzere çeşitli bölgelerde dağıtılan Beç tavuklarının dağıtımı bu yıl yine Sivas’ta yapılacak.

Bu çerçevede Sivas’ta sıkça görülen kene ısırması vakalarına istinaden ilk etapta geçen yıl 750 Beç tavuğunun dağıtıldığı Sivas’a, bu yıl 250 Beç tavuğu tahsisi yapıldı. Kene ısırma vakalarının sıklıkla yaşandığı ilçe ve köylerdeki çiftçilere, birer çift olmak üzere hibe şeklinde Beç tavuğu dağıtılacak.

Beç tavuğu dağıtılan çiftçiler, bu tavukların çoğalmasını sağlayarak kene ile biyolojik mücadelede çok önemli bir adımın atılmasını sağlayacak.

Yazıyı Oylayın?

Kenelere Karşı Biyolojik Mücadele - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır