Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kızamık Salgınına Dikkat!

Ana Sayfa » Sağlık » Kızamık Salgınına Dikkat!
Kızamık Salgınına Dikkat!

TTB’nin hekimlerden edindiği verileri değerlendiren Dr. İlhan, şu bilgileri verdi: “2013’te 1 Ocak-12 Şubat arasında ise 650’nin üzerinde kızamık olgusu tespit edilmiş.

Sadece 4 Şubat-12 Şubat arası yeni hasta sayısı 200’e yakın. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 1 Ocak 2012-12 Şubat 2013 tarihleri arasında (349’u 2012 yılından olmak üzere) toplam 1005 kızamık vakası görüldü.

Ancak uzmanların tahmin ve değerlendirmeleri bu sayının daha fazla olabileceği yönünde. Kızamık salgınından sağlık çalışanları da etkileniyor. 13 sağlık çalışanı kızamığa yakalandı.”

Dr. İlhan’a göre, salgın tüm ülkede etkili, ancak Ankara, Gaziantep, İstanbul, Adana, Amasya, Batman ve Şanlıurfa’da daha yaygın. 42 ilden kızamık bildirimleri aldıklarını açıklayan Dr. İlhan, “Her geçen gün yeni bir il katılıyor.

Sağlık Bakanlığı 2011’de aşılama oranlarının yüzde 98’lere çıktığını öne sürüyor.

Peki yüksek aşılama oranları ve toplumsal bağışıklığa rağmen kızamık salgınının nedeni ne? Salgın bebekleri ve çocukları daha çok etkiliyor. Her dört kızamık hastasından biri bebek” diye konuştu.

Kolay bulaşıyor
KIZAMIK, burun ve boğaz akıntılarıyla doğrudan temas ve damlacık yoluyla bulaşıyor. Nadiren hava yolu ve tozlar yoluyla da bulaşabiliyor.

Kuluçka süresi ortalama 10 gün. Belirtiler başlamadan bir iki gün önceden, döküntüler görüldükten 4 gün sonrasına kadar bulaşıcı.

Muayene odasında kızamıklı hasta ayrıldıktan sonraki 2 saat içinde aynı havayı soluyanlara da bulaşabiliyor.

Rutinde kızamık aşılarının ilk dozu 12 ay tamamlayan bebeklere uygulanıyor. İkinci doz ilköğretim birinci sınıfta yapılıyor.

Aşı en erken 6 aylık bebeklere yapılıyor, üst yaş sınırı ise yok.

Kızamık Salgınına Dikkat! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır