Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kunduzlar neden yaratılmıştır?

Ana Sayfa » Hayvanlar » Kunduzlar neden yaratılmıştır?
Kunduzlar neden yaratılmıştır?

Baraj Mühendisi Kunduzlar

Kunduzlar evvela iyi bir oduncudur. Keskiye benzeyen sarı dişleriyle, 10 santim kalınlığındaki bir ağacı 15 dakikada yere devirebilirler. 30 metreden yüksek, 150 santimden kalın ağaçları devirdikleri görülmüştür.

Ağaç keserken vardiya usulü çalışırlar, biri çalışırken diğeri istirahat eder. Nöbet tutmayı da asla ihmal etmezler. Ağaç devrilirken çıkan sesler etrafın dikkatini çektiğinden, temkinli davranarak suya dalarlar. Şayet davetsiz bir misafir gelmemişse tekrar vazifelerine devam ederler. Ender olarak düşen ağacın altında kalıp öldükleri de görülmüştür.

Kunduzlar aynı zamanda iyi birer yüzücüdürler. Beş dakika su içinde nefes almadan kalabilir ve o esnada suyun altında450 metreyüzebilirler. Kuyrukları bir dümen vazifesi görmesi için yassı olarak yaratılmıştır. Bent kurmak için odun taşırken böyle bir kuyruğa ihtiyaç vardır.

Kunduzlar devirdikleri ağacın kabuklarını yerler. Gövdesini de küçük parçalar haline getirerek yuva yapımında kullanırlar, artan kısımları da inşa ettikleri baraj için temel olarak kullanırlar. Kunduzlar  yaratılışları itibariyle suya yakın çevrede yaşarlar. Bunun için dereleri ve sığ suları kapatarak göl haline getirmekten çekinmezler. İleride olabilecek kuraklık için bu önlemi alırlar.

Amerikadaki çiftçiler, ekinlerini sulamak için kunduzların barajlarına ihtiyaç duyar. Ayrıca bu küçük barajlar, su baskınlarını da durdurup kontrol altına alır. Bu barajcıklar da geyik gibi hayvanlarda susuzluklarını giderir. Ağaçlar ve bitkilerde gerekli nemi sağlar.

 

Kunduzlar neden yaratılmıştır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Kelli24 Kasım 2011

Well done atirlce that. I’ll make sure to use it wisely.

gizem07 Mayıs 2012

hiç güzel site değil ama galiba ot yer …………………

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır