Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kurtlar Ne yer, Nerede Yaşar, Nasıl Avlanır

Ana Sayfa » Hayvanlar » Kurtlar Ne yer, Nerede Yaşar, Nasıl Avlanır
Kurtlar Ne yer, Nerede Yaşar, Nasıl Avlanır

Kurtların, görme işitme ve koku alma duyuları çok keskindir. Karanlık­ta, orman içinde yada asfaltta rahatlıkla şaşırmadan yoluna devam eder.

  • Çeviktir. Fil, at ve goril gibi zekidir.

Ceddimiz kışın aç kalan kurtları beslemek için vakıf­lar kurmuştur. Köylerin uza­ğına bu vakfn sayesinde bı­rakılan yiyeckelerle karınla­rını doyuran kurtlar köylere ve inlere zarar vermezmiş. Kurtlar bir hafta açlığa da­yanır. Beden ağırlığının beşte biri kadar yer. Fazla­sını toprağa saklar.

  • Kır kurdu, Batı Ameri-ka’da yaşar. Bozkurt, dünyanın her bölgesinde barınır. Soğuk bölgeler­deki kurtların uzun ve bol tüylü kuyruğu vardır. Soğukta uyurken uzun kuyruğu ile çıplak burnunun ve ayaklarını sarıp donmasını önler.

Dişi kurt tehlike anında dişleriyle yavrusunu emin bir yere taşır. Ancak keskin dişler yavrusunun ensesinde yara açmaz. Kurtlarda aile bağı kuv­vetledir. Yavru önce sütle sonra anne ve babanın midesinden kustuğu yarı sindirilmiş etle beslenir. Erkek hem dişisini hem yavruları besler. Mu­hafızlık ve gözcülük yapar. Tehlike anında ailesi için kendini feda eder. Dişi ölürse yavrusuna ayrıca analık görevi yapar. Erkek ve dişi kurt yav­ruları birlikte eğitir. Aileden biri tuzağa düşerse geri kalan bireyler onu kurtarmaya çalışır. Örneğin, bir kulübeye sıkışıp kalan kurdu arkadaşının aylarca et getirip beslediği müşahede edilmiştir. (Gordon Hahen)

Karlı havalarda 30 kurt topluca ava çıkarken, yazın tek başlarına ava çıkarlar. Kışın ava çıkarken sürüdeki kurtlardan biri uzun uzun ulur ve ar­dından diğerleri ulumaya başlar. Böylece kurtlar toplanıp sürü halinde avlanırlar. Av esnasında temkinlidirler ve kendilerini riske atmazlar. En güçlü kurtlar sürünün en önünde yer alır. Her kurt kuvvet derecesine gö­re sürüde yer alır. Av kaçmıyorsa ve güçlüyse kayıp vermemek için saldırıran vazgeçerler.

Her kurt, kendi sürüsüne ait bölgeyi çalılıkları bırakılan idrarla anlar. Bir sürüye ait olan bölge, diğer sürüler için yasak bölgedir. Sürüye ait olma­yan bir kurt geldiğinde önce uluyarak ikaz ederler ancak ikazı ciddiye al- massa cezalandırılan

Hunlar’ın ve Uygurlar’ın bayraklarında bozkurt resim vardır. Tarihde kurtların küçük çocukları evlad edindiği ve beslediği vakaları vardır.

Kurtlar Ne yer, Nerede Yaşar, Nasıl Avlanır - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

müslüman19 Nisan 2014

kurt yerler

ŞAMPİYON FENERRRR :D30 Nisan 2014

KURT NE YER ,NE İÇER , NERDE YAŞAR…….

BANANE BUNDAN BEYAAAAAA……..(BİLGİ YAZCAM SANDINIZ DİMİ)
😀 😀 😀 ZAAAAAXD

KURTustası02 Eylül 2014

BAKIN ARKADAŞLAR! KURTLAR DOĞALÜSTÜ VARLIKLARDIR VE ÇOK VAHŞİLERDİR.AVLADIKLARI HAYVANAR TİLKİ,TAVŞAN,GEYİK,BUZOLO,ÇAKAL,KOYUN,İNEK VB. HAYVANLARI AVLARLAR.BOZKURTLAR ASYA BÖLÜMÜNDE ÇOK VARDIR.DAHA KUZEYE GİDİLDİĞİNDE BEYAZ RENKLİ VE SİYAH RENKLİ KURTLAR GÖRÜNÜR.DAHA YAKINDAN İNCELENDİĞİNDE VİCUDUNUN KÖPEKTEN DAHA UZUN GÖĞÜSÜNÜN DAHA YÜKSEK VE DAHA İNCE OLDUĞU GÖRÜLÜR.KURTLARIN KAFASI BÜYÜK,KULAKLARI KISA,PÜSKÜLLÜ KUYRUKLARI,VİCUDLARININ ÜÇTE BİRİ UZUNLUKTADIR.RENKLERİ ALT TÜRLERİNE GÖRE YÖRESEL OLARAK DEĞİŞİR.RENKLERİ BEYAZ,KREM RENGİ,SARIMSI,KIZILGRİ,SİYAH OLABİLİR.AVRUPANIN VE ASYANIN FAZLA SICAK OLMAYAN BÖLGELERİNDE BOZKURTLAR ÇOĞUNLUKTADIR.KURTLARIN BOYUTLARI YÖRESEL OLARAK DEĞİŞİR. BOYUTLARI 160,80,29 KUYRUKLARI 52CM,29CM AĞIRLIK 65,80,20,30 TÜRLERİ CANİS LUPS KURTLAR KUTUP KURDU,TİMBER KURDU,BUFALO KURDU,MACKENİZE KURDU,MEKSİKA KURDU,TUNDRA KURDU,RUS KURDU,BOZKURT,İTALYAN KURDU,HAZAR KURDU,HOKKAİDO KURDU,HONSHU KURDU,HİNT KURDU,ARAP KURDU,MISIR KURDU ALEM HAYVANLAR ŞUBE KORDALILAR SINIF MEMELİLER TAKIM ETÇİLLER ALTTAKIM KÖPEĞİMSİLLER AİLE KÖPEKGİLLER OYMAK ASİL KÖPEKLER CİNS CANİS TÜR CANİS LUPS KURTLARI ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK SEVİYORUM AUUUUUUUU ENSEVDİĞİM HAYVAN KURTTT EN SEVDİĞİM HAYVANLAR KURTLAR,AT,KÖPEK AMA EN SEVDİĞİM ARALARINDAN KURTT AUUUUUUUUUUUUUUUUU

Nur deniz28 Kasım 2014

yorumum alaca karanlığı sevdiğim için kurtlarıda çoooooooooooooooook severim.SEN NEdersin AUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU.

esma şevval14 Mart 2015

çok da beğenmedim.ama yinede güzel bir site.bir de hangi hayvanı yer demek istemiştim…

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır