Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kuşlardaki Tüy Mucizesi

Ana Sayfa » Hayvanlar » Kuşlardaki Tüy Mucizesi
Kuşlardaki Tüy Mucizesi

Milyonlarca sene evvel, kuşlar birer sürüngen hayvandı. Üzerlerinde pullar vardı. Sonra tekamüle uğrayarak tüyler çıktı, deniyor.

Kuşlar, ister şimdiki halleriyle yaratılmış olsun, isterse tekamülle son şekillerini almış olsunlar, esas olan kendiliğinden değil de, Cenab-ı Hakk’ın ilmiyle vücut bulmalarıdır.

Meselâ, kanatlarındaki tüyleri sayesinde hava direncinden faydalanarak uçarlar. Gene tüyleri sayesinde, vücutlarını ısıtırlar.

Suya giren kuşlar neden ıslanmıyor? Neden soğuktan üşüyüp ölmüyor? 

Burada da Sani-i Hakim’in fevkalâde icadını görüyoruz : Kanatların yağlı oluşu, tüyleri su geçirmez hale getiriyor. Kuşları rutubetten ve üşümekten koruyor. Tüylerdeki yağlar, yalnız suda ve suya yakın yaşayan kuşlarda vardır. Meselâ martıda, karabatakda ve ördekte bunu görebilirsiniz. Demek ki, bazı kuşların kanatlarının yağlı oluşu, lüzumsuz ve tesadüfi değil, bir hikmet ve kastın neticesidir.

Tüylerin uzunluğu ve dokunuşu, kuştan kuşa farklıdır. Baykuşun tüyleri yumuşak ve uzundur. Bu yüzden o yavaş fakat süzülerek uçar. Şahininki kısa olduğundan, çabuk çabuk uçar.

Biz nasıl eskiyen elbisemizi değiştiriyorsak, kuşların bir nevi elbisesi alan tüylerini de, Allah değiştirir: Bütün kuş tüyleri senenin belirli zamanında dökülür, yerine yenisi çıkar.

Tüylerin sayısı da, kuştan kuşa değişir. Kolibrinin tüy sayısı en azdır : 940 adet. Kuğu ise 25216 rakamıyla en fazla tüye sahiptir.

Kuşlardaki Tüy Mucizesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır