Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Maymun Nedir? Nerede Yaşar Özellikleri Nelerdir

Ana Sayfa » Hayvanlar » Maymun Nedir? Nerede Yaşar Özellikleri Nelerdir
Maymun Nedir? Nerede Yaşar Özellikleri Nelerdir

Şempanzelerin İnanılmaz Güçlü Hafızası

Maymunlar insanlar tarafından sevilen hayvanlar arasında yer almaktadır. Maymunları evcilleştirmek mümkündür. Bir çok insan evcilleştirilmiş maymunlarla yaşamaktadır.

Hayvanlar aleminin insanlara en çok benzeyen yaratıkları olan maymunlar genel olarak sıcak ve rutubetli ormanlarda, ağaçların aralarında yaşarlar. Dağlarda, kayalık yerlerde yaşayan türlerine de rastlanır. Ağaç sürgünleri, çeşitli tohum ve meyve yiyerek beslenirler.

Maymun türleri ve özellikleri şöyledir;

Makak (macaca): Makaklar, maymunlar takımının uzun kuyruklu maymungiller familyasındandır. Çoğu uzun kuyruklu olan bu maymunlar genel olarak Hindistan, Çin, Afrika, Malaya ile Sunda ve Filipin adalarında yaşarlar. Toplu bir şekilde yaşamaktan hoşlanırlar. Yaşlı bir erkek maymun, sürüye önderlik eder.

Avrupa’da yaşayan tek maymun türü olan “berber maymunu” (macaca sylvana), sürülerle yaşar ve kuyruğu körelmiştir. Yüz ve elleri ten rengi, kaba etleri ise kırmızıdır.

Goril: Gelmiş geçmiş maymunların en irisi olan gorillerin ağırlığı 300 kiloya yaklaşır, boyu ise 2 m.yi geçer. İnsanlara pek saldırmaz hatta gördüğünde kaçar. Batı Afrika’daki tropik ormanlarda sürüler halinde yaşar.

Şempanze: Şempanzeler, hayvanların en akıllısıdır ve zeka olarak insana en yakın hayvandır. Uysal karakterlidir, kolay evcilleştirilir ve iyi eğitilebilir. Afrika’nın tropik ormanlarında ağaçlar üzerinde dişisi ya da ailesiyle birlikte yaşar. Meyve, tohum ve yapraklarla beslenir.

Bunların dışında diğer maymun türleri Afrika’da yaşayan Orangutan, Babuin ve Mandril ile Habeşistan’da yaşayan Saba maymunudur.

Maymunlar oldukça meraklı hayvanlardır. Yüksekte bulunan bir yiyeceğe ulaşmak için birkaç eşyayı üst üste koymayı akıl edebilirler. Bununla beraber insanlara hizmet edebilecek derecede eğitilememektedirler.

Maymunlar, küçükken, sevimli, şakrak, zeki ve itaatli olurlar. Fakat yaşları arttıkça huyları haşinleşir. Hatta bazısı insanlara saldırır. Gençken zeki olduklarından bu devrede terbiye edilebilirler. Yaşlandıkça huysuzlukları artar ve zekaları azalır.

Şempanze Hafıza Testi İnsandan Daha Hızlı

Maymun Nedir? Nerede Yaşar Özellikleri Nelerdir
Yazıyı Oylayın?

Maymun Nedir? Nerede Yaşar Özellikleri Nelerdir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

sidar akdağ24 Mart 2014

çok güzel mükkemmel

ZEYNEP SENA04 Nisan 2015

müthiş sınavdan Aldım100

ZEYNEP SENA04 Nisan 2015

harika

sümeyra04 Nisan 2015

sana katılıyorum

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

Bizimkulis - Tüm Hakları Saklıdır