Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Muhammed Ebu Mahir Ganim Kimdir?

Ana Sayfa » Biyoğrafi » Muhammed Ebu Mahir Ganim Kimdir?
Muhammed Ebu Mahir  Ganim Kimdir?

1231937’de Kudüs’te dünyaya gelen Muhammed Ebu Mahir Ganim, 1948’de İsrail devletinin kurulmasının ardından ailesi ile birlikte sürgün edilmiştir. El Fetih saflarında siyasete başlayan Ganim, halen örgütün Merkez Yönetim Kurulu’nda yer almaktadır.

Ganim, Filistin halkının haklarını savunma ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulması için yola çıkanların öncülerindendir. 1957’de El Fetih’in kurucu üyeleri arasında yer alan Ganim, El Fetih safları içerisinde askeri kanatta komutan olarak görev almış ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün kuruluşuna öncülük etmiş isimlerdendir.

Ganim, Yasir Arafat’a oldukça yakın isimlerden birisi olmuştur. Bununla birlikte 1993 Oslo Barış Görüşmelerine karşı çıkmış, Filistin ve İsrail tarafları arasındaki ilk kez doğrudan gerçekleşen bu müzakerelere muhalefet etmiştir. Ganim, tüm Filistin topraklarının İsrail işgalinden kurtarılmasını savunmuş ve uzun yıllar da Tunus’ta sürgünde kalmıştır.

Ebu Mahir Ganim, Batı Şeria’ya 29 Temmuz 2009’da dönmüş ve El Fetih’in Beytüllahim’deki Genel Kongre’sine katılmıştır. Ganim, bu kongrede iç bölünmelerle boğuşan ve Hamas ile rekabete kilitlenmiş El Fetih’in toparlanmasında önemli bir destek olarak öne çıkmıştır.

El Fetih içerisindeki bölünmeler özelikle FK֒nün Tunus’ta yaşayan siyasi büro başkanı Faruk Kaddumi’nin Abbas’ı Arafat’ın ölümüne karışmakla suçlamasından kaynaklanmıştır. Bu nedenle de Ganim’in Batı Şeria’ya dönüşü El Fetih lideri Mahmud Abbas’a destek olarak okunmuştur. Beytüllahim Kongresinde El Fetih’in 21 kişilik Merkez Yönetim Kurulu ile 123 üyeli konseyi seçilmiştir.

Ganim, bu kongrede 1368 oy alarak seçilen listenin en başında yerini almıştır. Ganim’in önemi özellikle son yıllarda artmıştır. Zira yaklaşan Filistin Özerk Yönetimi Başkanlık seçimleri için Ganim’in adı Muhammed Dahlan, Nasır el Kudve ve hapisteki Mervan Barguti gibi öne çıkan isimler arasında yer almaktadır.

Şu anda Abbas’ın yardımcısı konumunda bulunan Ganim’in böylesine önemli bir görevin doğal adayı olduğu düşünülmekte, ancak kendisinin böyle bir adaylıkta bulunup bulunmayacağı bilinmemektedir.

Muhammed Ebu Mahir Ganim Kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Turan  Emeksiz Kimdir?

Turan Emeksiz Kimdir? 11 Eylül 2013

Bülent  Forta Kimdir?

Bülent Forta Kimdir? 11 Eylül 2013

Nazım Hikmet Kimdir?

Nazım Hikmet Kimdir? 27 Haziran 2013

Büyük İskender

Büyük İskender 22 Haziran 2013

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır