Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Normal doğum vajinal yolla doğurtulma işlemidir. Normal doğumun hem anne, hemde bebek için bir takım faydaları ve zararları vardır.

Ameliyat, anestezi, kesi gibi işlemler yoktur. Sadece epizyotomi vardır. Bunun iyileşme süresi ameliyat kesisine göre daha hızlıdır.

 

Normal doğum yapan kişinin, normal şartlar altında bir problem olmadan hastanede kalma süresi, hastanın durumuna göre değişir.
Bebeğinizde astım gibi solunum sistemi hastalıkları daha az oluşur.

Normal doğum yapan bir anne, bir daha ki doğumunu normal olarak yapabiliyor sezaryen ile doğum yapan bir anne, bir sonraki doğumunu normal olarak yapabilmesi için, sezaryen doğumunun üzerinden en az 10 yıl geçmesi gerekmektedir.

Buda anne olmak için uzun bir süreçtir. Annenin normal doğumdan sonra, sezaryene oranla ağrıları daha az olmakta ve annenin ağrıları az olduğundan bebeğiyle daha rahat vakit geçirip bebeğiyle duygusal bağlar kurmaktadır.

seNormal doğum yapan anne, bebeğini emzirmeye daha hızlı odaklanır. Anne daha erken ayağa kalkar, iyileşme süresi 15 gün ve 7 gün arası olarak değişir.

Normal doğumun dezavantajı:

Normal vaginal doğum sonucunda oluşan sekiller ve deformasyonların oluşumu Vaginanın genişlemesi, idrar kesesi ve kalın barsağının vagina içine doğru fıtıklaşması sıkça rastlanan olaylardır.

Dezavantajı olarak sayılabilecek organ sarkmaları ancak yüzde bir iki kadardır ve sezaryene kıyasla çok daha basit bir operasyonla düzeltilebilir.

Epizyotomi nedir: Doğumun ikinci evresinde bebeğin başı çıkmadan hemen önce perinel bölgeye uygulanan bir ameliyat kesiğidir. Vajinanın çıkışını genişletmek için vajinanın alt ya da yan duvarına yapılan kesi işlemidir.

Yazıyı Oylayın?

Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır