Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ölen Bir Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ana Sayfa » Ekonomi » Ölen Bir Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?
Ölen Bir Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Duruma göre çeşitli tutar ve vadeler de kredi kullanırız. Ancak kredi borcu ödenirken kredi borçlusunun ölmesi durumunda kalan kredi borcu ne olur? Kalan bu kredi borcunu kim öder? Yasal mirasçılardan banka kredi borcunu talep edebilir mi gibi sorulara cevap vermeye çalışalım.

Öncelikle kredi kullanılırken bankalar tarafından kredi kullanan müşteriye Hayat Sigortası dediğimiz ve bizim de fark ettiğimiz kredi masrafları içinde olan sigorta masrafıdır kredi vadesi devamınca kredi sigortalamış olur.

Kredi kullanan müşterinin vefatı halinde borcun kalan taksitleri sigorta şirketi tarafından kapatılır yani ölüm halinde kredi borcu silinir demek için daha da açık şekliyle izahı olur.

Ancak, şöyle bir durum çıkmaktadır, birçok yerde denk gelmişsinizdir, kredi borçlusu öldüğü halde sigorta şirketleri kredi borcunu ödememekte ve kredi borcu mirasçılarından istemektedir.

Bunun sebeplerine gelince;

Öncelikle kedi kullanırken var olan bir hastalığı gizlemek veya doğal olmayan ölüm intihar vb. ölümlerde kredi borcu sıkıntı olmaktadır veya bankalar tarafından yapılan sigortanın kredi 36 ay vade de olmasına rağmen 1 yıllığına hayat sigortası yapılması ve diğer yıllar için poliçe yenilemesi yapılmaması gibi nedenlerden bazen bankalar kredi borcunu sigortadan alamadığı için yasal mirasçılardan kredi borcunu ödemesini isteyebilmektedirler.

Kredi Borçlusunun Ölmesi Halinde Ne Yapılmalı?

Ama genelde krediye ait sigorta poliçesi var ise Yasal Mirasçılar tarafından ölüm belgesi ile birlikte kredi kullanılan bankaya başvurmaları halinde kredi borcu silinmesi gerçekleşmektedir, hatta vefat edenin daha önce ödediği taksitleri de geri almak mümkün olmaktadır.

Ödenen taksitlerin geri alınmasının sebebi sigorta kredi borcunun tamamı üzerinden yapıldığı ve bankaya kredinin tamamını öder. Size düşen daha önce ödenen taksitleri bankadan talep etmek, isterse son bir taksiti dahi kalsa kredinin, durum değişmez aynı hüküm geçerlidir.

Bazı özel hükümleri de değerlendirmek gerekirse sigorta şirketi özellikle yüksek meblağlı kredilerde, ölüm sebebini araştırmak isteyebilir bu nedenle bazen süreç uzayabilmekte, hatta hukuki bir destek alınması gereken durumlarda söz konusu olmaktadır.

Ölen Bir Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır