Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Pelikanın Kepçe Gagası Ne İşe Yarar?

Ana Sayfa » Genel » Pelikanın Kepçe Gagası Ne İşe Yarar?
Pelikanın Kepçe Gagası Ne İşe Yarar?

En meşhur bir ressam, tabiatta bulunma yan en değişik kuş modellerini çizmeye kalksa, ekserisi birbirine benzeyecektir. Tabiattaki kuşlardan ilham alacak, onların tesiri altında kalacaktır, Şayet hiç görülmemiş bir kuş resmi çizse, onunda hayat şartlarına uygun olup olmadığı çok şüpheli olacaktır. Hem hayat şartlarına uygun, hem de en değişik bir model ortaya koysa, o da tesadüfün değil, düşüncesinin ve sanatının eseri olacaktır.

Pelikan, alıştığımız kuş tipinin dışında, değişik bir hayvandır. Gagasının altında elastiki torba, hem en tabii bir balık avlama ağı, hem de yavrularına yiyeceklerini ikram ettiği en elverişli bir tas? Ne güzel bir icâd? Onu halkeden Sani-i Hakîm, ne büyük bir mucit?

Tekerleği her gün gördüğümüzden, basit bir icâd gibi gelir. Halbuki çok mühimdir. İlk icâd edildiği zaman, insanlar ne kadar memnun kaldılar. Ve onlara ne büyük kolaylıklar sağladı.

Pelikanın da gagasının altını bir torba gibi uzatıvermek, sanıldığı gibi basit bir icâd olasıdır. Açılmış kanatlarının eni, 180 ile 270 santim arasında oynar. Gagası ise 30 santim veya daha fazladır.

Pelikanı meşhur eden, gagasının altındaki enteresan kesedir. Elastiki deriden yapıldığından, dolduğu zaman göze çarpmaz.

Bir balık sürüsüne rastladığında, derhal suya dalar. Gagasına asabildiği kadar su doldurur. Sair zaman belli olmayan torba, 12 litre kadar su veya 15 kilo balık alabilir? Kesenin elastikiyetine bakın? Onun vücut makinasında hususi imâl edilîp; tam gagasının altına yerleştirilmiş?

Bu kese, balık avlamak için en güzel bir ağdır. Keseye doldurduğu balıklarsa beraber su yüzüne çıkan pelikan, gagasının yanlarından suyu dışarı atar. Geride kalan balıkları da yutar. Şayet yavruları varsa, yanlarına gider. Gagasını açar, yakaladığı balıkları onlara ikram eder. Yavrular keseye gagâlarını daldırıp, hiç balık kalmayıncaya kadar yerler, Kese, onlara en güzel bir yemek kabı vazifesini görür.

Pelikanlar, koloni halinde ürerler. Tebeşirimsi bir çökelti ile kaplı yumurtaları vardır. Yumurtadan yeni çıkan yavrular, çıplak ve çirkindir.

Yavrular yeteri kadar büyüdükten sonra, anne ve babaları tarafından terk edilir. Fakat onlar henüz uçamazlar. Yiyeceklerini temin edebilecek kadar uçmayı öğrenebilmeleri için birkaç haftaya ihtiyaç vardır. Bu esnada vücutlarındaki yağla beslenir ve çok zayıflarlar.

Anne ve baba pelikanların; yavrularını daha uçmasını bilemeden terketmeleri onları açlıktan müthiş zayıflatmaları, acaba merhametsizlik mi? Hayır? Şayet yavrular aç kalmasa, uçmasını belki daha geç öğrenecekler. Bu arada düşmanlarına yem olmaları ihtimali de var. Annelerinin onları terkedip uçmaya zorlaması, hikmetli bir Şefkattir?

Çocuklar namaz kılabilecek çağa geldikleri halde, acıyıp da sabah namazına kaldırmayan anne ve babalar, hakiki şefkati pelikandan mı öğrenmeliler caba? Yarın o sevgili yavrular, gaflet canavarına yem olurlarsa, anne ve babanın yanlış şefkati, ne büyük bir felâkete sebep olur, değil mi?

Pelikanın Kepçe Gagası Ne İşe Yarar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Lexine23 Kasım 2011

Posts like this brighten up my day. Thanks for tainkg the time.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır