Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Reşat Nuri Güntekin Kimdir?

Ana Sayfa » Biyoğrafi » Reşat Nuri Güntekin Kimdir?
Reşat Nuri Güntekin Kimdir?

Reşat Nuri Güntekin, 25 Kasım 1889 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası askeri doktor olduğundan, ilk ve orta öğrenimini Anadolu’nun çeşitli okullarında tamamladıktan sonra girdiği İ.Ü. Edebiyat Fakültesini bitirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığında müfettişlik ve çeşitli görevler yapan yazar, daha sonra Çanakkale milletvekili olmuştur.

Yazar öykü, roman ve oyunlarıyla edebiyatımızda önemli bir yere sahiptir. Kahramanları genelde tek yönlüdür. Kahramanlarını çevreyle birlikte verir. Eserlerinden, Anadolu insanını iyi tanıdığı anlaşılmaktadır. Bazı eserlerinde cumhuriyet neslinin ideallerini işlemiştir.

Anadolu kasabaları, Reşat Nuri’nin romanlarının dekorudur. Eserlerinde memurların yaşamını realist bir gözle anlatmıştır. Romanları çoğu gözlem neticesinde yazılmıştır. Eserlerinde, konuşma dilini tercih etmiş, Türkçeyi bütün zenginliği ve inceliğiyle kullanmıştır. Reşat Nuri, 7 Aralık 1956’da Londra’da vefat etmiştir.

ESERLERİ

Hikayeleri: Tanrı Misafiri, Sönmüş Yıldızlar.

Romanlar: Çalıkuşu, Damga, Dudaktan Kalbe, Akşam Güneşi, Yeşil Gece, Yaprak Dökümü, Miskinler Teknesi, Kan Davası, Kızılcık Dalları, Değirmen.

Reşat Nuri Güntekin Kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Turan  Emeksiz Kimdir?

Turan Emeksiz Kimdir? 11 Eylül 2013

Bülent  Forta Kimdir?

Bülent Forta Kimdir? 11 Eylül 2013

Nazım Hikmet Kimdir?

Nazım Hikmet Kimdir? 27 Haziran 2013

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır