Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Rüzgar ve Termik Santrallarda Elektrik Üretimi

Ana Sayfa » Karma » Rüzgar ve Termik Santrallarda Elektrik Üretimi
Rüzgar ve Termik Santrallarda Elektrik Üretimi

Termik santrallarda elektrik nasıl üretilir: Termik santral bildiğimiz gibi kömür akaryakıtların (fuel-oil,mozot,gaz)yakılması yoluyla mekanik enerji elde edilen bir merkezdir.Burada su kazan bölümünde dolaşan suçok sıcak buhar haline dönüşür.Ve bu buhar yüksek basınç altında (135 bar) yüksek sıcaklıkta (535 derece) türbinin yüksek basınç bölümüne daha sonra da tekrar kızdırılarak orta ve alçak basınç bölümüne gönderilir.Bu devam eden olaylar sonrasında ısı enerjisi mekanik enerjiye döndürülmüş olur.

Burada elde ettiğimiz mekanik enerji türbin miline bağlı elektrik jenaratörü döndürülmüş olur.Elektrik jenaratörünün çalışma prensibi,bakır gibi iletken bir telin manyetik bir alan içinde hareket ettirilmesi ile sistemine göre çalışır. Elektrik jeneratörü, bir mıknatıs içinde dönen (ROTOR) sarılı iletken tellerin bulunduğu (STADOR), ve bu tellerin mıknatıs içinde dönmesiyle elektrik akımı üreten bir makinedir.

Rüzgar Enerjisinden Elektrik Nasıl Üretilir: rüzgar enerjisinden elektrik üretmek için kullanılan rüzgar tirbünlerinin ilkel halleridir. Rüzgar türbünleri havanın akışkanlığındaki enerjiyi verimli kullanabilmek amacıyla bir kule üzerine monte edilir. 30 metre ya da daha yüksek olan bu kuleler, daha hızlı ve daha dengeli rüzgâr akışı sağlar. Türbinler rüzgar enerjisini pervane ile yakalar ve genellikle bir motora bağlı şaft mili üzerine iki yada üç kanat takılır.

Rüzgar estiğinde alttaki kanatın alt ucunda düşük basınçlı bir hava akışkanlığı meydana gelir. Daha sonra düşük basınçlı hava üst kısımdaki kanada doğru çekim kuvveti oluşturur, bu aerodinamik olay sayesinde rotorun dönmeye başlar. Fizikte bu aerodinamik olaya kaldırma adı verilir. Kaldırma kuvveti, pervanelere ön cepheden çarpan rüzgâr kuvvetinden daha etkilidir. Bu aerodinamik olaya fizikte sürüklenme adı verilir. Kaldırma ve sürüklenme birlikte rotorun bir pervane gibi dönmesine sebep olur Dönmekte olan şaft mili elektrik üretmek için bir üreteçi harekete geçirir. Çok sayıda rüzgar türbünü rüzgar çiftliklerinde rüzgar enerjisinin kaynak kullanımını ölçme amacıyla birbirine yakın olarak inşa edilir

Rüzgar enerjisi; rüzgardaki enerjiyi elektrik üretimi, bataryaların şarj edilmesi gibi amaçlar için kullanır. Rüzgar çiftliklerinde büyük, modern rüzgar türbünleri birlikte kurulup, çalıştırılarak rüzgar enerjisinden elektrik üretimi yapılır. Küçük boy türbünler vasıtasyla uzaktaki kasabaların elektrik ihtiyacı karşılanır. Rüzgar türbünleri temel olarak ikiye ayrılır. Yatay eksenli türbünler (YERT) ve dikey eksenli türbünler (DERT). Yerleşim yerlerine uzak arazilerde halen eski biçimli yel değirmenlerini görebiliriz. Rüzgar türbünleri günümüz modern dünyasında çok sayıda uygulama amacıyla kullanılmaktadır.

Tek bir evin elektriğini üretmekten tutun da şehirlere, sanayi sitelerine elektrik temin etmek için büyük çiftliklerde çok sayıda türbün kullanılır. Özellikle son 20 yılda rüzgar enerjisi araştırmalarındaki hızlı ilerlemeler rüzgarın maliyetinin istikrarlı bir şekilde düşürmüştür. Araştırmalar; araştırma laboratuarlarında, üniversitelerde hükümetler ve sivil toplum organizasyonları tarafından yürütülmektedir. Rüzgar enerjisinin kaynağı rüzgardır. Rüzgar kaynağının iyi anlaşılması bir rüzgar projesinin verimlilik planlanmasında en önemli adımdır.

Rüzgar ve Termik Santrallarda Elektrik Üretimi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

bahar15 Mayıs 2012

keşke biraz daha uzun olsaydı,daha güzel olurdu…

ismail25 Mayıs 2013

neyine yetmiyo

sermin11 Nisan 2014

belki hocası uzun yaz dedi slak şhy

Tolga05 Mayıs 2014

Bizim hoca uzun yazı istiyo biraz daha uzun olsaydı daha iyi olurdu ama bu kadarıda idare eder…

keko08 Mayıs 2014

xeske daha qüzel olabilse o zaman kuzi kere ye açıklabilemiyem

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır