Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sesin Yüksekliği Pili Bitirirmi?

Ana Sayfa » Hayvanlar » Sesin Yüksekliği Pili Bitirirmi?
Sesin Yüksekliği Pili Bitirirmi?

Radyolar üzerinde bulundrukları pil ile çalışan ve evlerimizin vazgeçilmezleri arasında yer alan teknolojik bir alettir. Pille çalışan bu radyoların seslerinin artırılması pillerin performansını olumsuz yönde etkiler ve pillerin daha çabuk bitmesine neden olmaktadır.

Radyo açıkken sesi kısılıp pil performansı ölçülmekte ve aynı şekilde en yüksek seste radyonun pil performansı ölçülmektedir. Bunun sonucunda ise pil örü yaklaşık olarak 3de 1 oranında daha az gitmektedir.

Yani bu durum bize şu sonucu vermektedir. Ses eğer sonuna kadar açılırsa çekilen enerji miktarı %30 artarak pilin daha çabuk bitmesine neden olunur. Bu durum pille çalışan tüm aletler içinde aynen geçerlidir. Radyo ve cd çalarlar aynı mantıkla enerji tüketen sistemlere sahiptir.

Ayrıca radyonun kullanımı pillerin ömrünü farklı yollarla da etkiler. Örneğin 4 saat açık kalan bir radyo ile birer saat çalıştırıldıktan sonra açılıp kapanan radyonun pil kullanımda büyük farklar doğabilir. Sürekli çalışan piller kendilerini toparlayamadan ömürlerini bitirirler. Fakat toparlanmaya fırsat bulabilen piller bu durumda dah auzun ömürlü olarak daha uzun süre radyonun çalışmasına neden olurlar.

Yine aynı şekilde çalışmakta olan bir hesap makinesi tuşlara basıldığı andaki duruma göre daha az enerji tüketebilir. Tuşlara basıldığı anda pilden daha fazla akım alan hesap makineleri açıkta olduğu andaki durumdan fazla enerji harcar. Açıkken sadece ekran akım tüketirken tuşlara basıldığında bu ilkemler ekstradan akım tüketmektedir.

Sesin Yüksekliği Pili Bitirirmi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Bubbi24 Kasım 2011

Super informative wriintg; keep it up.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır