Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sinüzit Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Ana Sayfa » Sağlık » Sinüzit Nedir Nasıl Tedavi Edilir?
Sinüzit Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Burun ve göz çevresi etrafındaki kemiklerin içerisinde bulunan boşluklara sinüs denilmektedir. Sinüslerin büyüklükleri farklılık göstermekle beraber sayıları 15-20 civarındadır. Bütün sinüsler bir kanal aracılığıyla buruna açılırlar. Sinüsler, havayı ısıtarak akciğerlere ulaşabilmesini sağlar ve nemlendirir. Bunun yanında bireylerin ses tınılarını ayarlamak gibi belli başları görevleri de bulunmaktadır. Bir aydan kısa süren sinüzit çeşidine akut, daha uzun süren sinüzitlere ise subakut ve kronik denilmektedir.

Çoğu kişi sinüzitin en belirgin özelliği olarak baş ağrısını gösterse de aslında bu çok nadir görülen bir olaydır. Burun tıkanıklığı, göz ve yüz çevresinde ağrılar, öne eğilmeyle artan yüz ağrısı, kafada hissedilen basınç ve ağızda ki kötü koku sinüzitin belirtileri arasında yer almaktadır. Bazen de hasta da kuru öksürük, geniz akıntısına bağlı mide bulantısı ve hafif ateş gibi yakınmalar görülebilmektedir.

Sinüs problemiyle herkes karşılaşabilir ancak bazı kişiler bu konuda daha hassas olabilmektedirler. Örneğin sık sık sigara içenler, iyi nefes almayı engelleyen bir burun yapısına sahip olan bireyler, bir şeye karşı herhangi bir neden dolayı alerjisi olanlar, sık sık enfeksiyona maruz kalan bireyler sinüs problemine yakalanma konusuna daha duyarlıdırlar.

Sinüzit tedavisinde asıl amaç iltihapları yok etmektir. Bunun için de iltihaplara neden olan bakterilerin yok olmasını sağlayabilmektir. Akut sinüzit için antibiyotik tedaviler tavsiye edilmekle birlikte tedavi süresi doktorun gözlemlerine bağlıdır. Ayrıca doktorunuz 10 günlük bir antibiyotik kullanımı sırasında burun açıcı damlalar da kullanmanızı tavsiye edebilir. Kronik sinüzit için ise yapılması gereken ilk iş sinüzitin ana nedeninin belirlenmesidir. Bireyin burun eğrilikleri yahut başka burun sorunları için cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Kısacası kronik sinüzit de ise çözüm ameliyattır. Bu ameliyatın yan etkisi az olmakla birlikte riskli bir ameliyat değildir.

Yazıyı Oylayın?

Sinüzit Nedir Nasıl Tedavi Edilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır