Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Takvimlerin Ortaya Çıkışı Hakkında Bilgi

Ana Sayfa » Karma » Takvimlerin Ortaya Çıkışı Hakkında Bilgi
Takvimlerin Ortaya Çıkışı Hakkında Bilgi

Tarih bilimi açısından takvimin büyük bir önemi vardır.İnsanlar,çok eski çağlardan beri,yaşadıkları zamanı bilmek için çeşitli takvimler yapmışlardır.Bu amaçla astronomi gözlemlerine dayan arak zamanı yıllara, aylara , haftalara ve günlere bölerek hesaplamışlardır.Böylece, takvim ortaya çıkmıştır.Zamanı u şekilde bölümleme yöntemine takvim denir.

Dünya’nın, kendi etrafında bir defa dönmesiyle geçecen zamana gün denir.
Ay’ın Dünya’nın çevresinde tam bir dolanım yapması için geçen zamana ve bir yılı temel alan sisteme ay yılı denir.aAy yılı 354 günden oluşur.
Dünyanın, Güneşin çevresinde tam bir dolanım yapması için geçen zamanada güneş yılı denir. Güneş yılı 365 gün 5 saat 48 dakika 46 saniyedir.

Zaman ölçüsü olarak takvimin bulunması ve kullanılması çok eski devirlere dayanır.İlk takvimi bulan ve kullanan sümerlerdir.Sümerlerin bulduğu takvim , ay yılı temeline dayanıyordu ve her yılın ayrı bir adı vardı . Günümüzden yaklaşk 6000 yıl önce mısırlılar güneş yılı esasına dayalı takvimi buldular. Mısırlılar, bir ayı 30 gün kabul edip yılı, Nil ırmağının akışına göre dörder aylık üç mevsime böldüler.sonucunda ayrı bir bilim dalı doğdu . Bu bilim dalına kronoloji yada zaman bilimi adı verilir .

Takvimlerin Ortaya Çıkışı Hakkında Bilgi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

berkay27 Mart 2013

çocukar kavga etmeyin ayıptır birşey unuttum takvim işe yarıyor:))

berkay27 Mart 2013

senden anca guiza olur…

berkay27 Mart 2013

bu öğretmenler çok ödev ve zor veriyorlar

berkay28 Mart 2013

aaaa!melisa gerçekten mi işine yaradı:)

iyyeem10 Şubat 2014

çok iyi olmuş ben bunu okursam yıldız alırım müdür yardımcısından neden öğretmenden demeyin öğretmen 20 gün gelmiyomuş müdür yardımcısı derse geiyo

kayra11 Şubat 2014

çok uzun ama

$eker Kız Candy12 Şubat 2014

merhaba ben adımı vermiyorum ama bana şeker kız candy diyebilirsiniz.Bence bu site çok güzel her bilgiyi bulabiliyoruz.4. sınıftayım ve bu 5. Ünite yani İYİ Kİ VAR bölümü için çok yardımcı oldunuz.Bu yorum kabul edilirse şunu söylemek istiyorum ki site süper ötesi.Açan kişiye ve admine selam gönderiyorum…

yasemin büyükpaşa17 Şubat 2014

süperrr.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır