Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Termitlerin Nükleer Savaşı

Ana Sayfa » Hayvanlar » Termitlerin Nükleer Savaşı
Termitlerin Nükleer Savaşı

Dünyanın en korkunç savaşçı güçlerinden bahsedeceğim size. Bu askerler, kimyasal silah kullanırlar: Tenekeler dolusu zehir ve boya fıçıları… Terebentin ve çam reçinesi dolu su tabancaları… Kılıçlar ve madeni yağ şişeleriyle savaşa tutuşurlar, Birer fantezimi bu? Bir lüzumsuz abartmamı bu? Hayır, hiç de değil.

Bu korkunç savaşçılar, termit topluluğunun asker sınıfıdır. Onların kolonisine, karıncalar veya karınca yiyen diğer bir düşman topluluğu saldırmaya görsün, derhal bir intihar mangası harekete geçer. Eğer bu manga, Afrika termitleri ise, saldırganların gövdelerini parçalarlar. Çünkü onların, ustura keskinliğinde dişleri vardır. Güney Amerika termitleri, düşmanlarını güçlü çeneleriyle öldürürler. Bunun için kare şeklindeki başlarına, gövdelerinden daha uzun kuvvetli alt çene takılmıştır. Kuru tahta termitleri ise koloninin girişinde nöbet tutarken deliklerini tıkarlar. Bunun içinde başlarını tıkaç gibi kullanırlar.

Malezya termitleri daha enteresandır. 20. yüzyılın modern savaş taktiğine sahiptirler. Sanki canlı bir bombadırlar. Patlayarak saldırgan düşmanlarını sarı renkli koyu bir sıvıya boğarlar! Milyonlarca sene evvel insanlar teknikte belki kağnı arabasını bile keşfetmemişken  Malezya termitlerine bu modern taktiği kim öğretti?

Afrika ve güney Amerika’nın işçi termitleri,  vazifeleri uğruna hayatlarını feda ederler. Bağırsaklarında bulunan maddeleri saldırgana fışkırtırlar. Ancak, bu fedakarlıklarının neticesinde lendi iç organları parçalanır ve ölürler.

Termitler birer çılgın mıdır? Hayır bilakis onlar kendilerine verilen bu görevi ifa ederek kolonilerinin yaşamasını sağlıyorlar.

Yazıyı Oylayın?

Termitlerin Nükleer Savaşı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır