Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Trafik kazalarını azaltmak için görev ve sorumluluklar

Ana Sayfa » Karma » Trafik kazalarını azaltmak için görev ve sorumluluklar
Trafik kazalarını azaltmak için görev ve sorumluluklar

Trafikte yayaların uyması gereken kurallar

yayalar için trafik kuralları Yayalar daima kaldırımdan yürümelidir

yayalar için trafik kuralları Yaya kaldırımı yoksa yolun solundan yürünmelidir

yayaların uyması gereken kurallar Trafik polislerinin uyarılarına, işaretlerine uyulmalıdır.

trafikte yayaların uyması gerekli kurallar Trafik lambalarının olduğu yerlerde yeşil ışık yanmadan, yol bomboş olsa bile geçilmemelidir.

trafik kuralları Lamba ve trafik polisi yoksa önce sola, sonra sağa, tekrar sola baktıktan sonra yol uygunsa karşıya geçilmelidir.

yaya ve araç kuralları Duran taşıtın önünden, arkasından geçilmemelidir

yayalar trafikte nelere dikkat etmeli İyice durmadan otobüs, minibüs, taksi gibi taşıtlardan inmemelidir.

yaya trafiği Hareket etmiş bir taşıta binmeye çalışılmamalıdır.

yayalar Taşıtlara hiçbir şekilde tutunulmamalıdır. Yayaların uyacağı kurallar:

tarafik Taşıtlarda kapıya yaslanmamalı, pencere ve kapılardan eller, kollar, başlar çıkarılmamalıdır

kurallar uyulması gerekenler Taşıttan inince hemen koşmamalı, indiğimiz taşıt uzaklaşmadan karşıya geçilmemelidir.

Trafik kuralları Taşıtlara sırayla binmeli, duran taşıtlardan da sırayla inilmelidir

Sürücüler aşağıdaki kurallara ve yasaklara uymak zorundadırlar

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAK 

Trafik kazalarına yol açan sebepler incelendiğinde, alkollü araç kullanan sürücüler ile yayaların karıştığı kazaların küçümsenmeyecek sayılara ulaştığı görülmektedir.

Şerit izleme

1. Sürücülerin geçme, dönme, duraklama, durma ve park etme gibi haller dışında şerit değiştirmeleri veya iki şeridi birden kullanmaları,
2. Kavşaklara yaklaşırken, yerleşim yerleri dışında yüz elli metre, yerleşim yerlerinde ise otuz metre mesafe içinde ve kavşaklarda şerit değiştirmeleri,
3. Araçların cinsine ve hızına uygun olmayan şeritten gitmeleri,
4. İşaret vermeden şerit değiştirmeleri, yasaktır.

TAKİP MESAFESİ

Arkadan çarpma sonucu meydana gelen kazalar incelendiğinde sürücülerin büyük bir çoğunluğunun önündeki araçla mesafesini ayarlayamamalarından kaynaklanmaktadır.

GELEN TRAFİKLE KARŞILAŞMA

Sürücüler; iki yönlü trafiğin kullanıldığı taşıt yollarında karşı yönden gelen araçların geçişini zorlaştıran bir durum varsa geçişi kolaylaştırmak için aracını sağ kenara yanaştırmaya, gerektiğinde sağa yanaşıp durmaya, Dağlık ve dik yokuşlu karayollarında karşılaşma halinde, çıkan araç için geçiş güç veya mümkün değilse, güvenli geçişi sağlamak üzere, inen araçlar, varsa önceden sığınma cebine girmeye, sığınma cebi yoksa sağ kenara yanaşıp durmaya, gerektiği hallerde geri gitmeye, zorunludurlar.

UYKUSUZ VE YORGUN ARAÇ KULLANMA

Yorgunluk ve uykusuzluk, bir çok trafik kazasını doğrudan veya dolaylı etkileyen bir faktördür. Tüm dikkatlerin bir arada ve koordineli bir biçimde sürdürüldüğü işlev olan sürücülükte fikren ve bedenen zinde olmanın çok büyük önemi vardır. Yorgun ve uykusuz olarak araç kullanan bir sürücünün gözlerinin görme kuvveti azalır, derinlik tanıma ve mesafe tahmin etme, yolu gözetleme gücü zayıflar, dikkatini toplayamaz, aynı alkollü araç kullanmada olduğu gibi tepki gösterme ve algılama yeteneklerinde körelme olur

GEÇİŞ KOLAYLIĞI SAĞLAMAK

Karayollarında trafiğin güvenli ve hızlı akmasını sağlamak için kavşaklarda ilk geçiş hakkı kuralına mutlak uyulması gerekmektedir. Bu kurala riayet edildiğinde kavşaklarda, trafik sıkışıklığı olmayacağı gibi özellikle hızlı bir trafik akışı sağlanacağı için zaman kaybı da olmayacaktır.

Kavşaklarda bütün sürücüler geçiş üstünlüğüne sahip, ambulans, itfaiye, polis vb. araçlara ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar. Bir kavşağa yaklaşan sürücüler; kavşaktaki şartlara uymak, dikkatli bulunmak, araçlarını ilk geçiş hakkı olan araçların geçişine izin vermek üzere durabilecekleri hızda sürmek kaydıyla, trafik polisi veya trafik ışıklı işareti ile yönetilmeyen ve aksine bir işaret bulunmayan kavşaklarda geçiş kurallarına göre uygun hareket etmek zorundadırlar

ÖNDEKİ ARACI GEÇME KURALLARI

Karayollarında trafiğin güvenli bir şekilde akışını temin etmek ve araç sürücülerinin bir diğer aracı emniyetli bir şekilde geçmesini sağlamak amacıyla geçme kuralları belirlenmiştir. Sürücülerin önlerinde giden bir aracı geçmeleri için Arkasından gelen bir başka sürücünün kendisini geçmeye başlamamış olması, Önünde giden sürücünün bir başka aracı geçme niyetini belirten uyarma işaretini vermemiş olması Geçeceği aracın hızıyla geçme esnasındaki kendi hızını da dikkate alarak, iki yönlü yollarda karşıdan gelen trafik dahil, yolu kullananların tümü için tehlike veya engel yaratmadan geçmek için kullanacağı şeridin yeteri kadar ilerisinin görüşe açık ve boş olması, Geçişin geçilen araçlar için bir güçlük yaratmayacak şekilde ve araçlarının bu geçişe uygun durumda bulunması gereklidir

YAVAŞ SÜRME VE YASAKLAMALAR

Sürücülerin; araçlarını zorunlu bir neden olmadıkça, diğer araçların ilerleyişine engel olacak şekilde veya işaretle belirtilen hız sınırının çok altında sürmeleri, güvenlik nedeni veya verilen herhangi bir talimata uyulması dışında, başkalarını rahatsız edecek veya tehlikeye sokacak şekilde gereksiz ani yavaşlamaları yasaktır.

Sürücülerin dikkat etmesi gereken diğer hususlar

1. Aracın hızı azaltılmalıdır.

2. Gerektiği zaman fren yapmaya hazır olunmalıdır.

3. Özellikle okul geçitlerine yaklaşırken karşıya her an bir öğrenci çıkabileceği hesaba katılmalı, çok dikkatli olunmalıdır.

4. Geçitte durulup. Yayaların ve öğrencilerin güvenle geçmeleri beklenmelidir.

5. Bu tür geçitlerde okul taşıtı ya da araç varsa geçilmemelidir.

6. Yaya geçitlerinde durup yayalara yol verirken soldan gelip geçitte durmadan geçen araçlar varsa, önden geçen yayalar, korna ya da el hareketi gibi yollarla uyarılmalıdır.

7. Yaya geçidinde durarak yayalara yol veren taşıtların solundan geçilmez, arkasında durup beklemek gerekir.

Trafik kazalarını azaltmak için görev ve sorumluluklar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

RECEP16 Mayıs 2012

ÇOK TEŞEKKÜRLER 🙂

erdem23 Aralık 2012

aynen

erdem23 Aralık 2012

teşekkür ederim ödevime çok yardımcı oldu…☻

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır