Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Uzay araştırmaları için hangi araçlar kullanılır?

Ana Sayfa » Karma » Uzay araştırmaları için hangi araçlar kullanılır?
Uzay araştırmaları için hangi araçlar kullanılır?

Astronomi genelde zamanının en gelişmiş cihazlarını kullanır. Gercekten de en eski zamanlarda yapılmış gözlemlerde bile, üretilebilen en duyarlı aletler kullanılmıstır. Muhendislik ve temel bilim alanlarındaki gelismeler sayesinde teknoloji ilerledikçe, astronomide kullanılan gozlem cihazları da gittikçe daha duyarlı hale gelmiştir.

1600’lu yılların başlarından itibaren mikrometrelerin, 1800’lu yılların ortalarından itibaren ise goruntuleme ve spektroskopi tekniklerinin gelismeye baslaması, ustelik gittikce daha buyuk teleskoplarin yapılma çabası, gozlemlerde kullanılan teknolojinin de gittikçe daha gelismiş olmasını gerekli kılmıştır. Gittikçe daha sonuk cisimlerin daha duyarlı gözlemlerinin yapılması ihtiyacı, doğaldır ki gelişmiş mühendislik tekniklerine ihtiyaç göstermiştir. Optik ve muhendislik alanındaki gelişmeler daha buyuk teleskoplar yapılabilmesini sağlarken, eletronik alanındaki gelişmeler kontrol sistemlerini ve dedektörleri etkilemiştir.

Bilgisayar teknolojileri alanındaki gelişmelerin sonucları ise, daha duyarlı kontrol sistemleri, daha hızlı gozlem, daha buyuk veri kapasitesi, daha hızlı veri işlenmesi gibi etkiler yapmıştır.

Uzay araştırmaları için Kullanılan araçlar

  • Teleskop
  • Radyoteleskopları
  • Elektromanyetik dalgalar
  • İnsanlı uzay araçları
  • İnsansız uzay araçları
  • Yer Çevresinde Yörüngeye Giren Uydular
  • Kutup Yörüngeli Uydular
  • Ekvatoral Uydular
  • Rastgele Uydular
  • İnsanlı Uydular

Bugun çok buyuk çaplı teleskoplar, son derece yüksek ayırma güçlü spektrograflar, çok duyarlı yarı-iletken dedektörler kullanılmakta, bazı gozlem cihazları uydularla Dunya cevresindeki yorungelere yerlestirilmekte, gelişmiş dedektörler sayesinde çok farklı dalgaboyu bölgelerinde gözlemler yapılabilmektedir. Artık bazı gök cisimlerine giderek oradan ornekler getirebilen uzay araclarının yapılabilmesi de gelisen teknolojinin arastirma alanında kullanılmasının bir ornegi olarak gosterilebilir.

Yazıyı Oylayın?

Uzay araştırmaları için hangi araçlar kullanılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

arkidiş03 Mart 2014

kötü bende bişey yazmıyo çok kötü sisde yazıyomu bende yazmıyo öf çıkçam siteden sisden de

bora03 Mart 2014

çok güzel bunu hep okuyorum yani çok güzel

mustafa6310008 Mart 2014

çok kısA

azra nundı23 Eylül 2018

herkesinkine baktım bı siznkı en kısası ve en dogrusuyduu

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır