Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Varis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Ana Sayfa » Sağlık » Varis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir
Varis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

vaAslında varisin oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Oluşan temel sorun toplardamar duvarında oluşan yapısal bozukluk nedeniyle damarın genişlemesidir. Ancak asıl başlangıcın damar duvarındaki bozukluk mu, yoksa kapakçıklardaki hasar mı olduğu net değildir.

 

 

 

Varis Nedir?

Kirli kanı dokulardan kalbe geri taşıyan yapılar toplardamarlardır. Toplardamarların içinde kanın geriye kaçışını engelleyen kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklar, yerçekiminin etkisine rağmen kanın kalbe doğru tek yönde hareketini sağlayıp geri kaçışı önlerler. Bu kapakçıklardaki  fonsiyonların bozulması durumlarında kan yeteri kadar etkili şekilde kalbe dönüş yapamaz, yüzeysel damarlar uzar, genişler ve büklümlü hale gelir. Bu görüntüye varis denir.

Varis Neden Oluşur?

Toplardamarlardaki kapakçıkların bozulmasını bir takım faktörler tetikler. Bunlar arasında sürekli ayakta durma (meslek hastalığı), hareketsiz yaşam, toplardamarlarda tıkanıklık, hamilelik, şişmanlık, yaşlılık ve genetik faktörler gibi bir takım etkenler damarlardakiş efektif akımı bozarak varis oluşmasına zemin hazırlarlar.

Öğretmenler, hemşireler, cerrahlar, polisler, diş hekimleri ve garsonlar yüksek risk altındadır. Buna karşın, baldır kaslarını çok kullanan sporcularda varis gelişme olasılığı azdır. Uzun süre oturarak çalışmada daha az olsa da, varis riski vardır. Sekreterlerde ve uzun sure bilgisayar karşısında çalışan kişilerde de varis görülebilir. Kadınlarda varislere, erkeklere oranla 4 kez daha fazla rastlanır. Yaşla birlikte varis görülme olasılığı artar.

Varis Hayatımızı Nasıl Etkiler?

İlk planda estetik rahatsızlık yaratır. Cilt altında gözlenen mor, kırmızı renkli belirgin damarlar özellikle de bayanlar tarafından istenmeyen bir görüntüdür. İlerleyen dönemlerde bacağın alt kısmında şiddetli ağrılar ve kramplar baş gösterir. Varisli damarlar tromboz denilen tıkanmalara yatkındırlar. Buradaki tıkanıklıklardan kalbe veya beyne pıhtı atarak ciddi hayati problemler doğurabilirler. Flebit denen damar iltahapları, kanamalar ve varis ülserleri de varis bölgesinde gözlenebilen  diğer rahatsızlıklardır.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

Variste yani tıp dilindeki adıyla venöz hastalıklarda ilk şikâyetler en fazla bacakların görüntüsünün bozulması gibi kozmetik nedenlerdir. Genellikle bu görüntü değişikliklerine özellikle günün ilerleyen saatlerinde artan ağrı eşlik eder. Bacaklarda kaşıntı, gece krampları ve şişlikler de sık görülen şikâyetler arasındadır. Ayrıca varis damarları ciltte çatlamalara ve kanamalara sebep olabilir. Hatta bu damarlar mikrop kaparsa, bacaklarda yaralar ve kahverengi lekeler de oluşabilir. Bu lekeler varis damarlarından kanın sızmasına bağlı olarak daha çok ayak bileklerinde görülür.

Ancak çok nadir görünse de, varis oluşumun en önemli belirtileri arasında kanın pıhtılaşması gelir. Hareketsizlik nedeniyle damarın içindeki kan akımı kıvrım kıvrım genişlemiş damarın içinde yavaş olacağı için pıhtılaşmaya eğilimli olur. Pıhtılaşan bu kanın akciğere gitmesine emboli denir. Özellikle uzun uçak yolculuklarında rastlanan bu durum, çay, kahve ve alkol tüketimine bağlı olarak vücudun su kaybetmesiyle daha da artar. Bu durum ölüme bile yol açabilir. Bu yüzden uzun yolculuklara çıkan, doğum kontrol hapı veya östrojen hormonu kullanan insanlarda pıhtı oluşumu daha da artabilir.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Oluşmuş olan varisler zamanla veya herhangi bir ilaç kullanılarak azalmaz veya giderilemez,
aksine yavaş yavaş ilerlerler. Varisleri yok etmek için hayatınızın bir döneminde aşağıdaki yöntemlerden biriyle tedavi olmanız gerekecektir.

1)      Ameliyat

İri tip varislerin (çapı 3mm veya daha büyük) tedavisinde en etkili yöntem cerrahidir. Klasik varis ameliyatında hastanın problemli toplardamarı ameliyatla çıkarılır. Ameliyat sonrası hastanede birkaç gün kalmak gerekebilir. Ameliyatla %95 civarında tedavi sağlanır.

2 ) Şikayeti az olan hastalar, ameliyat riski yüksek olan hastalar ve başlangıç dönemindeki vakalarda varis çorabı kullanılabilir

   3) Skleroterapi

Varisli damarlara damarları kurutucu ilaçlar verilerek üzellikle yüzeye yakın damarlarda tedavi edilmesidir.1-1,5 mm çapında  veya daha ufak varislerin giderilmesinde kullanılan bir tekniktir.  Bu yöntemde hastalıklı damarın içine çok ince bir iğne ile girilerek, az miktarda, damarı kurutan ilaçlar verilir. Kullanılan ilaçlar genellikle yüksek konsantrasyonlu tuzlardan oluşur. Kapanan damar daha sonra vücut tarafından eritilerek yok edilir. Tedaviden sonra morarma olabilir ama 3-6 hafta içinde kaybolur.

Toplam tedavi varisin miktarına göre 1-6 seans sürebilir. Seansları takiben istirahat
etmek gerekmez, kişi günlük işlerini sürdürebilir.

Skleroterapinin avantajları şunlardır :

-Kullanılan ilaç miktarı azdır

-İlaç verildiği damarda kalır, yayılmaz

-Vücut tarafından kolay emilir

-İyileşme sonrası eski damar yerlerinde iz ve leke kalmaz

-Kapanan damarlar sonradan yeniden açılmaz

Skleroterapi Kimlere Yapılmaz?

Kontrolsüz diyabet

Hamile ve emziren bayanlar

Pıhtılaşmayı engelleyici ilaç kullananlar

Derin ven trombozu geçirmiş kişiler

Varis bölgesindeki ciltte enfeksiyonu olanlar

 

4) Lazer varis tedavisi

Lazer ışını ile ince yüzeyel kılcal damar şeklindeli varisler yakılarak tedavi edilir. Miktara göre 1-3 seans yeterli olacaktır. Lazerle kılcal damarlar yakıldığından bu tedaviden sonra aynı bölgede yeniden açılma olmaz. Lazer tedavisinden iyi sonuç alabilmek için cildinizin açık renkli olması gerekir. Bunun için  kış ve ilkbahar döneminde tedavi önerilir.

 

Varis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir
Yazıyı Oylayın?

Varis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hoşgeldiniz

Bizimkulis - Tum Hakları Saklıdır.