Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yalancı Gebelik Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Yalancı Gebelik Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Yalancı Gebelik Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yalancı Gebelik Nedir?

Hamilelik özellikle beklenti içerisinde olan aileler için oldukça heyecan dolu bir zaman dilimidir. Oysa her hamilelik döneminin sonucunda her aile bir bebek sahibi olacak diye bir şey yoktur. Yalancı gebelik sıklıklarda ve hatta erkeklerde dahi görülebilen bir rahatsızlıktır. Yalancı gebelikte kişi farklı semptomları hamilelik semptomları şeklinde hisseder, bunun sonucunda da kişi hamile olduğunu kendini tamamen inandırmaya ve muhtemelen 9 ay sonra çocuğunu kucağına almak için meraklı bekleyişi başlar.

Yalancı gebelik tıp dünyasında  klinik olarak pseudocyesis olarak adlandırılmıştır. Hamile olmayan kişilerin hamile olmaması ve bir bebek taşımıyor olmasına karşın bebek taşıyormuş hissine kapılması ve ardından buna inanması ile meydana gelmektedir. Hamilelik süreci boyunca kişi normal bir şekilde hamilelik semptomları görmeye başlar. Bunlar başta mide bulantısı olmak üzere, alınan kilolar, şiddetli kramplar, göğüslerde şişlik ve hatta bebeğin tekmeleri olarak kişide hissedilebilmektedir.

Yalancı Gebeliğin Nedenleri

Fiziksel ve psikolojik açıdan özellikle son zamanlarda birçok doktor yalancı gebelik üzerine araştırma yapmış olsa da bu hastalığın neden kaynaklı olarak meydana geldiği henüz hala tam olarak bilinmezliğini korumaktadır.  Doktorların bu konu üzerindeki en büyük kanısı ise kişinin psikolojik olarak kendini hamile düşünmesi ve bunun bir zaman sonra zihinde kabul edilmesidir.  Özellikle yeni yapılan evliliklerde, geç yapılan evliliklerde ve menopoz dönemleri içerisinde kadınların beyinine bir takım sinyaller gönderilmektedir. Bu sinyallerden bir kısmının hamilelik sinyali olarak kabul edilmesinin de bu duruma neden olabileceği düşünülüyor. Beyin, vücudun hamile olduğunu düşünüp buna göre gelişimi başlatıyor. Oysa yanlış algılanan sinyaller nedeniyle oluşan bu durumun hiçbir gerçekliği bulunmuyor.

Bazı araştırmaların sonucu ise eğitim eksikliği, çocukluk çağında cinsel istismar ve ilişkiler içerisinde yaşanan sorunların yalancı gebelik konusunda önemli bir başlangıç rolü oynayabileceğini gösteriyor. Daha da ilginci sadece insanlar değil, aynı zamanda hayvanlar (sıklıkla köpekler) de yalancı gebeliğin hedefinde olabiliyor.

Yalancı Gebelik Belirtileri

Yalancı gebelik aşamasında normal gebeliğin belirtileri yaşanabilir ayrıca aşağıdaki belirtileri taşınıp taşınmıyor olmasına dikkat edilmelidir;

  • Adet döneminde aksama veya kesilme
  • Göbek şişkinliği
  • Genişlemiş ve hassaslaşmış göğüsler hatta göğüslerden süt gelmesi
  • Bebek hareketlerinin hissi
  • Bulantı ve kusma
  • Kilo alma
  • Aş erme

Bu semptomlar hastanın bedeni içerisinde birkaç hafta sonra görülmeye başlanabileceği gibi aynı şekilde 9 ay veya yıllarca bile sürebilmektedir.

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Yalancı gebeliğin anlaşılması için ilk önemli adım elbette hamilelik testinin yapılmasından geçmektedir. Eczanelerden alıp yaptığımız hamilelik testlerinin başarı oranı oldukça yüksek olmasına karşın bu testler tam olarak istenilen verileri her zaman vermeyebilir. Yine de yalancı hamilelik için yapılan testlerde de kişinin negatif sonuç alacak olması son derece normaldir.  Bir hekim ile gerçekleştirilecek olan test sırasında ise bebeğe ait ultrason seslerinin dinlenmesi net teşhisin koyulması açısından önemlidir.  Normal hamileliklerin tamamında bu testlerin sonucunda bebeğin olduğuna dair test verileri elde edilmektedir. Yalancı gebelikte ise gerçekleştirilen bu testin sonucunda herhangi bir test sonucu elde edilememektedir.

Yalancı Gebelik Tedavisi

Bir kadın kendini hamile hissetmeye başladığında ve bunu aylardır kabul ettiğinde ona bir anda hamile olmadığını söylemek oldukça büyük bir psikolojik tramvaya neden olabilmektedir. Yalancı gebeliğin tedavisi aşamasında bu durumun mutlaka bir doktor tarafından açıklanması ve bunun akabinde de kişinin derhal psikolojik desteğe başvurması gerekmektedir. Gerçekleştirilen terapi sonucunda kişiden kişiye değişebilecek bir süre sonucunda pseudocyesis’in etkilerinden kişi kendini kurtarabilir ve hayal kırıklığını sineye çekmeyi başarabilir.

Yazıyı Oylayın?

Yalancı Gebelik Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır