Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir? Nasıl Oluşur?

Ana Sayfa » Karma » Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir? Nasıl Oluşur?
Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir? Nasıl Oluşur?

Dünya üzerindeki yaşamlarımızı daha modern şekilde sürdürmemiz için gerekli olan birçok enerji kaynağı vardır. Bu enerji kaynaklarının bir kısmı yenilenebilme özelliğine sahipken bir kısmı ise tamamen yenilenemez özelliğe sahiptir. Yenilenemez enerji kaynakları, günümüzden asırlar öncesinde oluşmuş olan ve bugün tekrardan oluşmasına imkan oluşmayan kaynakların tümüne denir.  Yenilenemez enerji kaynakları denildiğinde ilk sayılabilecek kaynaklar fosil yakıtlardır. Bunları kömür, petrol ve doğal gaz olarak sıralayabilmemiz mümkündür. Tüm bu yakıtların hepsinin ana elementi karbondur ve karbon elementinin meydana gelmesi günümüzden yaklaşık olarak 300-360 milyon yıl kadar önceye dayanmaktadır.  Geçen sürenin fazlalığından dolayı bugün günümüzde kullandığımız en temel yakıt kaynakları olan bu yakıtların tekrardan var olmasını beklemek imkansızdır.

Tüm bu fosil yakıtlarının hepsi benzer şekillerde dünyaya gelmiştir. Bundan yüzlerce yıl önce yaşamış olan dinozorlar ve o zamanın bitki örtüsü zamanla yer yüzeyini kaplamış ve toprağın değişim döngüsü ile birlikte bu örtü yerin alt katmanları haline dönüşmüştür.  Bunların hepsi öldüklerinde bedenleri çürümüş ve bir zaman sonra da fosilleşme aşmasına ulaşmıştır.

Fosil kaynakların yani yenilenemez kaynakların büyük bir kısmını ölü bitkiler oluşturuyor olsa da hayvanlar da fosil kaynakların meydana gelmesinde oldukça önemli bir kaynak olmuştur.

Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir?

Kömür

Kömür siyah ve kahverengimsi renklerde görülebilen kaya parçalarıdır. Bu kaya parçalarını insanlar enerji elde etmek için yakarlar. Kömürlerin cinsini belli etmek için çıkarılan kömürün ne derecede karbon oranına sahip olduğu ölçülür. Kömürlerin meydana gelişi yer altında olur ve milyonlarca yıl gereklidir. Kömür dünya üzerinde en çok İskoçya, İrlanda ve Finlandiya üzerinde bulunur. Ülkemizde ise  Zonguldak bölgesi kömür madeni açısından en zengin bölgedir.

Kömürün avantajları ve dezavantajları

 • Kömür güvenilir bir enerji kaynağıdır. Günden geceye bir gün içerisinde bile yeteri kadar çıkartabilmek mümkündür.
 • Kömür aynı zamanda yaralayıcıdır. Dünyadaki en tehlikeli işlerden birisi de kömür madenleri içerisinde çalışmaktır. Kömür madeni çalışanları çoğu zaman zararlı gazlar ile karşı karşıya kalırlar.
 • Kömür yandığında bazı zararlı gazlar atmosfere yayılır. Bu da dünyanın doğal yapısını bozmaya neden olur.
 • Kömür diğer birçok enerji kaynağına göre verimi yüksek olan ve aynı zamanda ucuz olan bir enerji kaynağıdır.

Petrol

Petrol sıvı bir enerji kaynağıdır. Günümüzde ayrıca akar yakıt olarak da adlandırılmakta ve sıklıkla kullanılmaktadır. Petrol bundan asırlar önce yer altında kalan taşlardan meydana gelmektedir.  Dünyanın en değerli madenlerinden biri olarak kabul edilen petrol günümüzde ülkelerin arasındaki meydana gelen savaşların da yine en büyük nedenlerinden biri olarak gösterilebilir.  Petrol günümüzde bazen karadan bazen de denizlerden elde edilebilen bir yakıt türüdür.  Petrolün damıtılması ile birlikte günümüzde popüler olarak duyduğumuz ve kullandığımız benzin ve mazot gibi yakıtlar ortaya çıkmaktadır.

Petrolün avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 • Petrol çıkartılması en kolay yenilenemez kaynaklardan birsidir. Hem güvenli hem de son derece değerli bir yakıt türüdür.
 • Petrol yüzlerce farklı şekle getirilerek kullanılabilmekte ve dünyanın diğer ucuna transfer edilebilen bir yakıt türüdür.
 • Yandığında diğer yakıtlar gibi yine atmosferin doğal yapısını bozmaya neden olan gazların salgılanmasında önemli rol oynar. 
 • Özellikle denizlerden petrol çıkartılması burada yaşayan canlıların da hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

Doğal Gaz

Yer altından elde edilen bir diğer enerji kaynağı ise doğal gazdır. İnsanların ısınmasında ve enerji olarak kullanmasında oldukça önemli bir role sahip olan doğal gaz, yerin altındaki yüzeylerde kübik metreler altında sayamayacağımız kadar yüksek boyutlarda bulunabilmektedir. Doğal gaz çoğunlukla elektrik enerjisinin yerine kullanılabilecek olan alanlarda kullanılmaktadır. Örneğin evimizdeki elektrikli sobaların yerini alan doğal gaz sobaları gibi…

Doğal gazın avantajları ve dezavantajları 

 • Doğal gaz oldukça ekonomik yakıtlardan biridir. Ayrıca petrol ve kömür ile kıyaslandığında çok daha temiz ve zararsız bir kaynaktır.
 • Doğal gazın çıkartılması aşamasında bazı dezavantajlar vardır. Bu gazlar artık yerin altına yer etmiştir. Bunları alıp enerji kaynağı olarak kullanmak istediğimiz zaman dolayısıyla bazı yer sarsıntıları ve depremler meydana gelebilmektedir.
 • Yerin altından çıkartılan doğal gaz, yer altında bulunan su kaynaklarımızın kirlenmesi riskini de taşımaktadır.  

Diğer yenilenemeyen enerji kaynakları nelerdir?

Other Non-renewable Energy Sources

Fosil yakıtlar tüm dünyanın kullandığı ve artık temel enerji kaynağı ihtiyacımız haline gelmiş olan yenilenemez enerji kaynaklardır. Bunların yanı sıra ise şu yenilenemez enerji kaynaklarını sıralayabilmemiz mümkündür;

 • Nükleer Enerji Kaynakları
 • Biokütle Enerjisi

 Yenilenemez Enerji Kaynaklarının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

 • Fosil yakıtlar dünyanın en değerli kaynaklarının arasında yer alırlar. Gerekli olan teknoloji ile kolayca çıkartılabilen bu kaynaklar depolandığı taktirde dünyanın diğer bir ucuna nakledilebilirler.
 • Fosil yakıtlar yandığı zaman enerjinin yanı sıra hem insan hem de çevrenin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek olan bazı gazlar salgılarlar. Bu salgılanan gazlar dolayısıyla insan yaşamı, hava, su ve toprak olumsuz yönde etkilenir.
 • Fosil yakıtların yanması ile birlikte havaya salgılanan kimyasallar dünyanın doğal karbon döngüsünü bozmaya neden olur. Bu da dünyanın normal düzeninin ve dengesinin bozulmasında oldukça önemli bir kriterdir.
 • Karbon yakıtlarının tümü toprak altında milyonlarca yıldır var olmaktadır. Bu kaynakları bir anda yer yüzüne çıkartmak ve atmosfere salmak dünyanın doğal karbon dengesini bozar bu durum da sıcaklıkların artmasına ve dengesiz şekilde yayılmasına sebebiyet verir.
Yazıyı Oylayın?

Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir? Nasıl Oluşur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır