Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yıldız Burunlu Köstebek

Ana Sayfa » Hayvanlar » Yıldız Burunlu Köstebek
Yıldız Burunlu Köstebek

Yıldız burunlu köstebek, bütün Amerikan köstebeklerinin köstebeğe en az benzeyenidir. Kuzey Amerika” nın kuzeydoğu bölgelerinde bulunan çok garip görünüşlü bir hayvanıdır. Burnunun ucunda, simetrik ve dairevî şekilde düzenlenmiş pembe renkli ve son derece hassas yirmi iki anten yer alır.

Bu köstebeğin, vücuduyla aynı uzunlukta yani 7-8 santimlik şişman ve pullu bir kuyruğu vardır. Diğer köstebekler gibi pençeleri toprağı kazmasına elverişlidir. Kuzguni siyah kürkünün hiçbir parıltısı yoktur.

Yıldız burunlu köstebek, bataklıklarla nemli tarlalardan hoşlanır. Suda da, yumuşak toprakta da keyfi yerindedir. Misk sıçanı kadar iyi yüzer ve dalar. Burnundaki antenler, suyun ilettiği sesleri duymasına ve tanımasına yardım eder. Hayvan, suyun içinde yüzerken istikametini ayarlamakla  ve  yer altındaki   solucanlarla böcekleri bulmakta da bunlardan faydalanır. Bu tür de diğer köstebekler gibi görme duygusunu kaybetmiş gibidir; koku alma duygusu da öteki benzerlerinden oldukça zayıftır.

Köstebekler Nasıl Çoğalır?

Köstebekler memeli canlılar olduğundan dolayı çiftleşmeleri diğer memelilerde olduğu gibidir. Yıldız burunlu köstebek, köstebeklerin en arkadaş canlısıdır. Ufak koloniler halinde yaşar. Yavrulama zamanı sonbahar sonları veya ilkbahar başlarıdır. Çiftleşme zamanında hayvanın kuyruğu şişerek eski kalınlığının iki mislini bulur. ilk yavrular şubat ortaları ile mayıs ayı arasında dünyaya gelirler. Bir ailede dört ilâ altı yavru vardır. Bazen yaz sonlarında köstebek ikinci defa yavrular. Yavru köstebekler doğuşta az çok gelişmiş durumdadırlar, iki ay sonra da başlarının çaresine bakabilecek hale gelirler.

Yıldız Burunlu Köstebek - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

aleyna yoldar04 Ekim 2013

hayvanları ve çevreyi temiz tutalım.lütfen doğa çünkü çok güzell dağamızda bulunan hayvanları öldürmeyelim. eğer bunları bilmeyenler varsa bilmeyenlere öğretelim.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır