Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yiyeceği bitkinin besin değerini hesaplayan ren geyiği

Ana Sayfa » Hayvanlar » Yiyeceği bitkinin besin değerini hesaplayan ren geyiği
Yiyeceği bitkinin besin değerini hesaplayan ren geyiği

ilginç canlılarRen geyikleri sürekli hareket halinde olan canlılardır. Onları bu derece hareketli kılan neden, besin aramalarıdır. Temel besin kaynakları, kolay sindirilebilen likenlerdir. Fakat likenler yavaş büyürler. Geyiklerin kışlık alanları genellikle likenlerin çok bol olduğu ve karın az bulunup besine kolay ulaşılan yerlerdir.

Kışın bu özellikteki alanlara gidilir. Yazın ise yeni doğmuş yavruların sütle beslenebilmeleri için, Ren geyiğinin protein ve minerallerle beslenip süt üretmesi gerekir. Likenlerde bu protein yoktur. Besinlerin özellikleri; bulundukları enleme, yüksekliğe ve toprağın özelliklerine göre değişir. Yüksek enlemdeki bitkiler hem protein ve mineral bakımından zengin hem de kolay sindirilebilir özelliktedir. Ancak bu, her mevsim için geçerli değildir; sadece yaz sezonunun başında bitkiler bu özellikleri taşırlar. Ren geyikleri bundan haberdar gibi davranarak, yazın başlamasıyla beraber bu alanlara giderler.

Yaz ilerledikçe bu bitkilerin besin değerleri de gittikçe azalır. Isı düşüp yerler karla kaplanmaya başladığında en uygun besin yine likenlerdir ve bu nedenle kışlık alanlara doğru geri göç başlar. Bu canlıların bir botanikçi, bir coğrafyacı gibi düşünüp, hangi enlemde hangi bitki ne zaman yetişiyor, bu bitkinin içeriğini ne oluşturuyor, kendisinin hangi besin kaynağına ihtiyacı var ve o bölgeye ulaşmak için hangi yöne doğru gitmesi gerekiyor gibi soruların cevaplarını bilmeleri imkansız dır. Fakat bu canlıların tamamı yaşamlarını sürdürebilmek için gerekli olan davranışları eksiksiz yerine getirmektedirler. Bu durum davranışlarının kendilerine sürekli olarak ilham edildiğini açıkça göstermektedir.

Yüce Allah yarattığı varlıkları sonsuz merhametiyle koruyandır. Bedenlerinin eksiksizce yaşam koşullarına uygun yaratılmasının yanında, geyiklerin hareketlerini de Allah kesintisizce an an ilham etmektedir. Bu canlılar Allah’ın ilhamıyla yaşamlarını sürdürürler ve her biri Allah’ın sonsuz kudretinin birer delilidir.

Yiyeceği bitkinin besin değerini hesaplayan ren geyiği - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ada03 Mayıs 2012

ya geyik nasıl çoğalır yok yarım kaldı performans görevimmmm>>1>>>>>>>>>>>>>>>

simge03 Mayıs 2012

evet canım.bende o performans görevini seçtim ve bulamadım

ada03 Mayıs 2012

aaaaaa öle mi aleyna gıcık önceden

esma12 Mayıs 2013

adacım sana katılıyorum ben özellini istiyorum yani boynuzunu felan anlayın halimizi performans yarım kaldı

sude naz06 Ocak 2013

vayy bende projem için istiyorum……..:)

sude naz06 Ocak 2013

İŞİME YARADI BENİM BU SİTE:) YA SİZİN?

esra24 Nisan 2013

wayy çok gzel yzmışlr 🙂 :p

alper02 Mayıs 2013

benim ödevim için çok ihtiyacım oldu

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır