Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yumurta Nefes Alır mı?

Ana Sayfa » Bilim » Yumurta Nefes Alır mı?
Yumurta Nefes Alır mı?

Sabah kahvaltısında yumurtayı kırarken ne harika bir sana eserini de tahrip ettiğinizin farkında mısınız? Bırakalım yumurtanın içini onun basit gibi gördüğümüz kabuğu bile son derece karışık ve o derecede itinalı bir yapıya sahiptir.

Bir tavuk yumurtasının kabuğunda, 15 bin kadar özel gözenek açılmıştır. Golf topu girintilerini andıran bu gözenekler, minicik birer protein yumağıyla tıkanmışlardır. Bu gözenekler ne işe yarar? Bu binlerce delikten niçin su ve mikrop giripte yumurtayı kokutmuyor?

Yumurta sarısına, bir canlının ihtiyaç duyduğu bütün besin maddeleri yerleştirilmiştir. Yağ, protein, vitamin ve mineraller. Hepsi mevcuttur. Yumurta akıda bir su deposudur. Yumurtanın içinde teşekkül etmeye başlayan civciv bu gıdalarla beslenir.

Acizliğin doğurduğu kudrete bakın: Yumurta içindeki yavru, çok dar bir hücreye sıkıştırılmış gibidir. Buna karşılık mükemmel gıdasını yanı başında buluyor. Başta dediğimiz gibi, bir yumurtada 15 bin civarı gözenek vardır. Yeni oluşmaya başlayan civciv bu gözenekler yoluyla nefes alır. Tıpkı bizim gibi dışarıdan oksijen alıp karbondioksit verir. Fakat ne bu binlerce gözenekler birer iğne deliği gibi basittir, nede hava alış verişi bildiğimiz gibi basittir.

Hava alış-verişi difüzyon dediğimiz hadiseyle olur. Difüzyonun Türkçe manası yayılma demektir. Zerreler alemindeki bu ilmi hadiseyi kabaca izah edelim. Yumurta içinde kirli hava dediğimiz karbondioksit yoğunluğu, dışarıdaki oksijen moleküllerinin yoğunluğundan fazladır. Daha kabaca dersek, Karbondioksit molekülleri, oksijen moleküllerinden daha ağırdır. Bu yoğun moleküller, daha az yoğun moleküllere doğru giderler. Daha az yoğun olan oksijen molekülleri de kabuktaki gözeneklerden içeri girip, daha yoğun olan karbondioksit moleküllerine doğru yol alırlar.

Gördünüz mü yumurtanın içindeki civcivin hayatı için nasıl bir ilahi düzen kurulmuş. Dahası var, yumurtanın 21 günlük kuluçka devresinde teneffüs ettiği oksijen miktarı da ölçülüdür.6 litre. 4 buçuk litre karbondioksit ile11 litresu buharını da dışarı çıkarır. Üstelik bütün bu alış verişe rağmen yumurtanın ağırlığı değişmez! İşte buda ilmin tespit ettiği bir bir diğer ölçü.

Yumurta Nefes Alır mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır