Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yüz Maskesi Çeşitleri

Ana Sayfa » Kadinca » Yüz Maskesi Çeşitleri
Yüz Maskesi Çeşitleri

Yüz maskeleri ve yüz paketi terimlerinin aynı anlamda olduğu düşünülür. Ancak, ‘maske’ pamuk gibi emici bir malzemedir, gözler, burun ve ağız boşlukları açılarak yüzün şekline uygun olarak kesilir. Maske, yağ maskesinde olduğu gibi aktif bileşime batırılarak tek parça halinde veya , meyve maskesinde olduğu gibi , aktif bileşimler ile tabaka arasına yayılarak iki paça halinde yüze uygulanır.

Jöle ,bal mumu   gibi maddeleri cilde sürerek belli bir süre bekledikten sonra tek parça halinde soyarak çıkarılan maskeler de vardır. Paket maskeler direk olarak yüze sürülürler.Kil paketi gibi macun kıvamında yada mayalı macun gibi krem kıvamında olurlar ve tek parça halinde soyularak çıkartılmamalıdır.

Uygulamanın Sakıncalı Olduğu Durumlar: 1 soğuk yara ya da impetiğo gibi bir enfeksiyon mevcut ise; 2 ciltte kesik yada yaralar var ise; 3 cilt aşırı hassas ise

Maske ve Paket Türleri: Temel olarak 4 maske ve paket türü vardır. Bunlar, içerdikleri maddelere göre cilt üzerinde katılaşma (cilt üzerinde kuruması veya yumuşak kalması) ve katılaş mama türlerine göre sınıflandırılır.

1 Doğal ( katılaş mayan) paketler/ maskeler.

2 Ana maddesi kil olan(katılaşan) paketler.

3 Soyularak çıkarılabilen (katılaşan)   a) jöleler b) lateks c) balmumu

4 Ilık yağ maskeleri (katılaş mayan)

Doğal Yüz Maskeleri ve Paketleri: Başlıktan anlaşılabileceği gibi, bu maske ve paketler meyve ve sebze gibi tamamen doğal maddelerden hazırlanırlar. Saklandıkları zaman bozulabileceği için kullanımdan hemen önce hazırlanmalıdırlar. Uygulama sırasında gözleri rahatlatmak için ve ferahlatmak için soğuk su veya portakal çiçeği suyu ile nemlendirilmiş pamuk  göz pedleri kullanılmalıdır.

Avokado Paketleri: Avokado yağlı bir meyvedir ve kuru ciltler için uygundur. Meyve ezilerek püre haline getirilir, daha sonra yumurta sarısı eklenerek çırpılır ince bir krem haline getirilir. Biraz gliserin de eklenebilir. Yüze direk olarak bir fırçayla sürülüp 15-20 dakika bekledikten sonra, nemli bir süngerle temizlenir. Cilt nemli bir pamukla temizlenirse kalan artıklar da çıkartılır.

Yulaf ezmesi paketi: Yulaf ezmesi, gül suyu ile karıştırılarak bir paket hazırlanır ve bir fırça ile yüze sürülür. Aşındırıcı etkisi vardır ve genellikle normal ya da yağlı cilde temizleyici paket olarak kullanılır. Cildin yapısını iyileştirir. Ciltte 15 dakika sür ile bırakılmalıdır.

Yulaf ezmesine bal eklenerek hazırlanan paket de aynı şekilde uygulanır. Buda cildi temizler ve yumuşatır. Yulaf ezmeli paketler ılık suya batırılan pamuk pedleri ile temizlenmelidir.

Salatalık maskeleri: Kabuğu soyulduktan sonra salatalık ince dilimler halinde kesilir. Dilimler direk olarak cilt üzerine yerleştirilir, ya da gazlı  bez katları arasına konularak cilde uygulanır. Gaz bezi önceden, gözler, burun ve ağız boşlukları açılarak yüzün şekline uygun olarak kesilir. 20 dakika süre ile uygulanır. Salatalık dilimleri göz pedi olarak kullanılabilir.Salatalığın sıkılaştırıcı etkisi vardır, cildi serinletir. Normal ve yağlı ciltler için uygundur.

Yüz Maskesi Çeşitleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır