Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Zihin Açıklığı, Zeka ve Hafızanın Gelişmesi için Neler Yapılmalı

Ana Sayfa » Bilim » Zihin Açıklığı, Zeka ve Hafızanın Gelişmesi için Neler Yapılmalı
Zihin Açıklığı, Zeka ve Hafızanın Gelişmesi için Neler Yapılmalı

Zihnimizin açıklığı, hafızamızın kuvvetli oluşu sanıldığı gibi yalnızca zekilik derecemizle ilgili bir durum değil. Vasat zekaya sahip olan bir kişi bazı inceliklere dikkat ederek zihnini sürekli uyanık tutabilir.

Hangi Besinler Zihin Açar:

Kuru üzüm, brokoli, yeşil çay, balık ve balık yağı gibi zihni açan gıdalardan alır, bol bol egzersiz yapar, stresten uzak durmaya gayret eder ve bir takım sağlık önerilerini uygularsanız yaşınız kaç olursa olsun zihniniz tıkır tıkır çalışır.
Kurana bakmak ve Kuran okumak zihni dinlendiriyor, rahatlatıyor. Kuran’dan bir şey ezberlemek hafızayı güçlendiriyor ve unutkanlığı azaltıyor.

Az yemek, az uyumak zihni canlandırıyor. İmam-ı Gazali (“Radıyallahu anh), Çok yiyen çok uyur, çok uyuyanın da ömrü boşa geçer.

Çok yiyenin zekası ve zihni dumura (körelme )uğrar, sözü ile çok yemenin zihni faaliyetleri körelttiğini dile getiriyor.

Stresten ve gürültüden uzak durmak zihnin dinç kalmasını ve yıpranmasını azaltıyor.Ezber yapmak hafızanın işlev kapasitesini artırır.

Unutkanlıktan kurtulmak ve zekanın açılması için okunacak dualar:   

“Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün(1). İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în.(2) İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” (3) Dokuz defa okunacak.

“Ya kebîrü entellezî lâ tehdil ukûlü livasfi azametih.” (4) Bin defa okunacak.

Sonra; “Subhane rabbiyel a’la.” (5) denecek. Sonra, “Sübhane men hüve külle yevmin hüve fi şe’nin.” (6) okunacak.

Bundan sonra ihtiyaç neyse o söylenecek ve şunlar okunacak.: “Ya ğıyâsel müsteğîsîne velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm.” (7) (Mecmuatül Ahzab)

Bir gün Hazreti Ali, Allah Resulü’ne gelip Kur’an’ı hafızasında tutamamaktan yakınır.

Bunun üzerine Efendimiz ona, Cuma gecesi kalkıp ilk rekâtında Fatiha’dan sonra Yâsin Sûresi‘ni, ikinci rekâtta Fatiha‘dan sonra Duhan Sûresi’ni, üçüncü rekâtta Fatiha‘dan sonra Secde Sûresi’ni, dördüncü rekâtta ise Fatiha‘dan sonra Mülk Sûresi‘ni okuyacağı dört rekâtlı bir namaz tarif eder.

Sonra bütün bu okuduğun duaların sonunda şu duayı oku:

“Allah’ım, bana günahları, beni hayatta baki kıldığın müddetçe ebediyen terkettirerek merhamet eyle.

Bana faydası olmayan şeylere teşebbüsüm sebebiyle bana acı. Seni benden râzı kılacak şeylere hüsn-i nazar etmemi bana nasîb et.

Ey semâvât ve arzın yaratıcısı olan celâl, ikram ve dil uzatılamayan izzetin sâhibi olan Allah’ım. Ey Allah! Ey Rahman! Celâlin hakkı için, yüzün nuru hakkı için kitabını bana öğrettiğin gibi hıfzına da kalbimi icbâr et.

Seni benden razı kılacak şekilde okumamı nasîb et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı, celâlin ve yüzün nuru hakkı için kitabınla gözlerimi nurlandırmanı, onunla dilimi açmanı, onunla kalbimi yarmanı, göğsümü ferahlatmanı, bedenimi yıkamanı istiyorum.

Çünkü, hakkı bulmakta bana ancak sen yardım edersin, onu bana ancak sen nasib edersin. Her şeye ulaşmada güç ve kuvvet ancak büyük ve yüce olan Allah’tandır.”

Hz. Ali bunu beş veya yedi gece yapar ve Allah Resulü’ne gelip şöyle der: “Ya Resulallah! Ben daha önceleri dört-beş ayet okuduğumda ezberleyemiyordum.

Fakat şimdi kırk ayet kadar ezberleyebiliyorum. Onu okuduğumda da sanki Allah’ın kitabı gözümün önündeymiş gibi oluyor.

Yine önceleri hadisi duyup tekrar ettiğimde tam ezberleyemezdim. Fakat şimdi hadisleri işitip onları rivayet ettiğimde bir harf bile kaçırmıyorum.” (Tirmizi, Daavat, 114)

Zekanın açılması, hafızanın gelişmesi için dua okumanın yanında, maddi tedbirlere uymak ve yapılan işin gereklerini yerine getirmek gerekir.

Ayrıca öğrendiklerini unutmamak ve onları korumak için de bazı tedbirler almalıdır. Çünkü unutkanlığa sebep olan konular vardır. Bunlardan sakınmak gerekir.

1. Harama bakmak.
2. Haramla beslenmek.
3. Zihni çok yoracak olan gereksiz şeylerle doldurmak. Televizyon, bilgisayar gibi.
4. Aşırı derecede bedene zarar verecek kadar cinsel ilşkiye girmek. Özellikle kendi kendine tatmin olmak.
5. Zihnin sürekli çalışmasını engelleyecek kadar boş durmak.

Yazıyı Oylayın?

Zihin Açıklığı, Zeka ve Hafızanın Gelişmesi için Neler Yapılmalı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır